استئوفیت (خار استخوانی)؛ علل، علائم و درمان

خارهای استخوانی كه در اصطلاح پزشكی «استئوفیت» نامیده می شوند قطعات زاید استخوانی هستند كه در لبه های استخوان تشكیل می شوند و عوارض متعددی را برای افراد به وجود می آورند.
كلیه استخوان های بدن مستعد ابتلا به این عارضه هستند اما عموما استئوفیت در مكان هایی تشكیل می شود كه دو استخوان برخورد زیادی با هم دارند؛ مانند مفاصل زانو، لگن، بازو و انگشتان اما دیده شده است كه در محل اتصال تاندون ها و غضروف ها به استخوان نیز خار تشكیل می شود.

علامت خار استخوانی


این عارضه به صورت عمومی علامت شاخصی ندارد و افراد در اكثر موارد تا پیش از عكس برداری با اشعه ایكس متوجه آن نمی شوند. اما در خصوص علائم شایع استئوفیت می توان به درد، كاهش حركت مفاصل، بیرون زدگی ناگهانی سر استخوانی ( كه بسیار نادر است)، تیركشیدن ستون فقرات (ناشی از تماس خاراستخوانی با اعصاب نخاع) و صداهای متعدد مفاصل اشاره كرد.

علت خار استخوانی


در اكثر موارد افرادی كه دچار آرتروز هستند عارضه یاد شده را نیز تجربه می كنند زیرا در آرتروز غضروف های بین استخوان ها تا حد زیادی از بین می روند و بدن حین تلاش برای بازسازی این غضروف ها، قطعات مازاد استخوانی تولید می كند كه به مرور مبدل به خار استخوانی می شود؛ همچنین، به این نكته نیز باید اشاره كرد كه عارضه استئوفیت در برخی موارد نشانه ابتلا به بیماری هایی از قبیل DISH ( روییدن قطعات استخوانی روی نخاع)، تخریب تدریجی استخوان خصوصا در ناحیه گردن و Spinal stenosis (وارد آمدن فشار به نخاع) است.تشخیص استئوفیت

تشخیص استئوفیت (خار استخوانی)


بیماران اغلب پس از احساس درد و مراجعه به پزشك تحت معاینه فیزیكی و عكس برداری با اشعه ایكس و MRI قرار می گیرند. به این ترتیب محل دقیق خار استخوانی مشخص می شود و می توان در جهت درمان آن اقدام كرد.

درمان خار استخوانی


با وجود اینكه هنوز درمان كاملا مشخصی برای خار استخوانی وجود ندارد اما با مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب (NSAIDs)، فیزیوتراپی و در نهایت جراحی می توان علائم استئوفیت را تاحدودی كاهش داد.

لازم به یادآوری است در صورتی كه عارضه خار استخوانی تا پیش از سالخوردگی تشخیص داده نشود و درجهت درمان آن اقدامی صورت نگیرد، فرد دچار دردهای بسیار شدید استخوان های سراسر بدن می شود و در معرض شكستگی استخوان نیز قرار می گیرد.

منبع: آفتاب