شکستگی زائده اوله کرانون در ناحیه آرنج بدنبال زمین خوردن

زائده اوله کرانون در پشت مفصل آرنج قرار دارد. وقتی آرنج خود را خم کرده و به پشت آن دست میزنید در واقع زائده اوله کرانون را لمس کرده اید. زائده اولکرانون انتهای بالایی استخوان زند زیرین یا اولنا است که در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکند. شکستگی های این ناحیه معمولا به علت زمین خوردن ایجاد میشوند. اگر شخص در حالی که آرنجش را خم کرده با آرنج زمین بخورد معمولا شکستگی چند تکه و خرد شده ای ایجاد میشود. گاهی اوقات هم زمین خوردن با کف دست میتواند موجب شکسته شدن زائده اولکرانون شود. در این موارد معمولا شکستگی بصورت کنده شدن زائده بصورت یک تکه بزرگ از بقیه استخوان اولنا است.
در صورتیکه شکستگی آرنج بدون جابجایی باشد و فرد بتواند آرنج خود را با قدرت عضلات خودش بصورت کاملا صاف درآورد درمان بصورت بیحرکت کردن آرنج با یک آتل بلند اندام فوقانی است. آتل حدودا سه هفته باقی مانده و سپس خارج میشود. در زیر تصویر رادیوگرافی یک شکستگی بدون جابجایی دیده میشود.

علائم شکستگی آرنج دست گاهی با تورم و کبودشدگی نیز همراه است و در صورت لمس کردن محکم استخوان آسیب دیده دردناک نیز هست. درد هنگام حرکت‌های خاص آرنج، مچ یا شانه یا در طول فعالیت‌های تحمیل وزن بر بازوی صدمه دیده (مانند فشار دادن) تشدید می‌شود. کشیدن یا منقبض کردن عضله سه سر معمولاً باعث بروز درد می‌شود و صاف کردن مفصل آرنج نیز با توجه به درد شدید تقریباً غیرممکن است. همچنین بیمار گاهی اوقات در آرنج، ساعد، دست یا انگشتان احساس سوزن سوزن شدن یا کرختی می‌کند.

در مواردی که شکستگی با جابجایی باشد درمان شکستگی آرنج نیازمند استفاده از عمل جراحی است. در زیر نمونه هایی از شکستگی های با جابجایی دیده میشوند. این شکستگی ها نیاز به عمل جراحی دارند.

در حین جراحی پوست در ناحیه پشت مفصل آرنج برش داده میشود. بلافاصله زیر پوست قطعه شکسته شده دیده میشود. قطعه جابجا شده اوله کرانون دقیقا در محل اولیه خود قرار داده میشود. در این شکستگی دقت جااندازی بسیار مهم است. شکستگی زائده اولکرانون یک شکستگی داخل مفصلی است و شکستگی های داخل مفصلی اگر حتی با چند میلیمتر جابجایی جوش بخورند موجب میشوند سطح مفصل ناصاف شود و این ناصافی موجب میشود تا مفصل آرنج در بلند مدت دچار ساییدگی شود.

پس از جااندازی برای بیحرکت کردن قطعه شکسته شده از پیچ و پلاک یا از پین و وایر استفاده میشود. در شکستگی های چند تکه معمولا از پیچ و پلاک و در شکستگی هایی که فقط شامل یک قطعه بزرگ هستند معمولا از دو پین ( میله فلزی باریکی که تقریبا به شکل و اندازه میله بافتنی است) و یک وایر ( سیم فلزی قابل انعطاف) استفاده میشود. در این بیمار هم برای فیکس کردن قطعه شکسته شده از پین و وایر استفاده شد. در زیر رادیوگرافی بیمار پس از جراحی دیده میشود.

بعد از جراحی معمولا یک لوله پلاستیکی ظریف در داخل زخم گذاشته میشود و از پوست خارج شده به یک محفظه پلاستیکی متصل میشود. وظیفه این لوله اینست که اگر بعد از جراحی خونریزی در محل عمل ایجاد شد این خون از طریق لوله خارج شود. ماندن خون در درون زخم خطرناک بوده و موجب درد شده و احتمال عفونت را بیشتر میکند. به این لوله پلاستیکی درن میگویند. درن معمولا روز بعد از جراحی یا دو روز پس از آن از بدن خارج میشود. بیمار میتواند یکی دو روز بعد از جراحی شروع به خم و راست کردن آرنج خود کند. حرکت دادن زود هنگام آرنج مانع از ایجاد محدودیت حرکتی در آن میشود.
شکستگی بعد از دو ماه کاملا جوش خورد و بیمار به کار اولیه خود که رانندگی بود برگشت. معمولا پس از جوش خوردن شکستگی نیازی به خارج کردن پین و وایر نیست مگر اینکه وجود آنها بیمار را اذیت کند. به علت اینکه استخوان اوله کرانون زیر پوست قرار داشته و عضلاتی بین استخوان و پوست وجود ندارد پین و وایر های استفاده شده هم زیر پوست هستند. گاهی اوقات این پین ها و یا وایر پوست را اذیت میکنند یا در برخود آرنج با اجسام دردناک میشوند. در این موارد میتوان آنها را معمولا پس از 12-6 ماه خارج کرد.