آرتروز ستون فقرات

با افزایش سن ،بمرور میزان آب و محتوای پروتئینی غضروف های بدن كاهش می یابد. این تغییرات موجب ضعیف تر شدن وشكنندگی بیشترمفاصل و سطوح غضروفی خواهد شد ( این تغییرات كه اغلب با افزایش سن پدید می آیند در اصطلاح علمی دژنراسیون نامیده می شوند ) .آرتروز ستون فقرات
همانطوریكه می دانید قسمت قابل توجه و مهمی از مهره های ستون فقرات و مفاصل بین مهره ای ( فاست ها ) از غضروف درست شده است و بهمین دلیل با گذشت زمان در معرض تغییرات دژنراتیو ( تغییر محتوای آب و پروتئین و تغییر حالت طبیعی ) می باشند . در ادامه به بحث درمان آرتروز ستون فقرات نیز می پردازیم.
این تغییرات همان حالتیست كه به اسم آرتروز ( در اصطلاح عامیانه اش ) نامیده می شود.آرتروز ستون فقرات

دژنراسیون دیسك را در اصطلاح علمی اسپوندیلوزیس می نامند .
رادیوگرافی ساده ، ام ، آر ، آی و سی تی اسكن می توانند اسپوندیلوز مهره ای را بصورت كاهش فاصله بین مهره های مجاور ، و در موارد پیشرفته بشكل تغییر شكل مهره های درگیر و دفورمه شدن آنها نشان دهند . مراحل زودرس و اولیه ی این تغییرلت در ام، آر، آی بشكل تیره رنگ شدن دیسك مبتلا در مقایسه با دیسك های سالم دیده می شوند .
وقتی دیسك بین مهره ای دچار این تغییرات شد استعداد بیشتری برای فتق و بیرون زدگی دیسک پیدا می كند.آرتروز ستون فقرات

علائم آرتروز ستون فقرات بسته به این است که کدام قسمت ار ستون فقرات درگیر شده است، می توانند بسیار خفیف یا تا حدی شدید باشند که موجب ناتوانی شخص شوند.
دژنراسیون دیسك و آرتروز کمر میتواند باعث درد موضعی در محل مبتلا شود و این حالت در هر محلی از ستون فقرات محتمل است .
درگیری دیسك های گردن باعث درد گردن خواهند شد ، دژنراسیون دیسك های ناحیه پشت با دردهای جدار قفسه سینه ، و درگیری دیسك های كمری باعث كمر دردهای آزار دهنده خواهند شد . این حالات در همه ی گروه های سنی می توانند دیده شوند اما در سالمندان شایع ترند . فتق بیشتر دیسك و بیرون زدگی قابل توجه تر آن می تواند علائم و مشكلات پیچیده تری را ایجاد كرده و حتی با دردهای انتشاری به دست یا پاها (دردهای سیاتیكی ) و یا علائم حسی ، حركتی مثل ضعف در قدرت عضلانی و گاه بی اختیاری و عدم كنترل بر ادرار و مدفوع و نیز ناتوانی در راه رفتن و لنگش پاها تظاهر كند

برای درمان دیسک کمر و گردن کلیک کنید