اوزون و تزریق داخل مفصل

تزریق اوزون به عنوان یکی از جدیدترین درمان دردهای مفصلی شناخته می شود . تزریق مخلوط این گاز و اکسیژن در داخل مفاصل ، عضلات و بافت های مجاور ضمن بهبود سیستم های گردش خون ، کاهش التهاب و ساختار منطقه، موجب تحریک و بازسازی دوباره بافت می گردد.

در این روش حجمی حدود ۵-۱۰ میلی لیتر ترکیب اوزون و اکسیژن طی ۳ الی ۵ جلسه تزریق می گردد .

این روش درمان هیچ گونه عارضه ای ندارد و به عنوان یکی از بی خطر ترین روش های درمان محسوب می گردد.

در حال حاضر در برخی از مراکز معتبر کشور این شیوه درمان در حال اجرا می باشد.

تزریق داخل مفصلی گاز اوزون، روشی ساده و موثر در کاهش استفاده ازتزریقات کورتون داخل مفاصل می باشد. استفاده از کورتون بصورت تزریق داخل مفصلی یا تزریق اطراف بافت ها و تاندون های آسیب دیده روشی است که سالیان متمادی بعنوان روش موثری در کاهش درد و التهاب و درمان بیماران مبتلا به دردهای عضلانی اسکلتی کاربرد داشته و دارد.

کورتون بعنوان یک داروی جادویی، امروزه در بسیاری از درمان های پزشکی جایگاه بی رقیبی دارد و بندرت داروهای دیگر توانسته اند جایگزین مناسبی برای درمان با این داروی نه چندان سالم باشند. افزایش فشار خون ، بالا رفتن قند خون ، ضایعات پوستی ، مشکلات قلبی چشمی و نارسایی غده فوق کلیوی از عوارض استفاده از کورتون می باشد که معمولا در مصرف مزمن این دارو ایجاد می شود.

تلاش های پزشکی بر یافتن جایگزین های موثر برای این دارو، استفاده از گاز اوزون را بعنوان روشی سالم در درمان دردهای مفصلی و عضلانی مطرح نموده است. استفاده از این گاز در پزشکی از حدود سی سال پیش در درمان بیماری های مقاوم گوارشی شروع شد و امروزه از این گاز در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

اوزون گازی است که از تغییر مولکولی گاز اکسیژن در دستگاه تولید کننده اوزون از ترکیب شدن سه اتم اکسیژن بدست می آید. خصوصیات شیمیایی گاز اوزون به نحوی است که تزریق غلظت خاصی از آن به داخل مفاصل و تاندون های سبب کاهش التهاب و بهبودی بیماران می گردد. فعال شدن سیستم ضد التهابی بدن و مهار آزاد شدن واسطه های التهابی در محل تزریق تاثیر ضد التهابی ازون را از انواع مختلف کورتون بیشتر نموده است .

اوزون علاوه بر کاهش التهاب سبب تعدیل سیستم ایمنی و فعال سازی مکانیسم های ترمیم بافت در محل تزریق می گردد. آرتروز زانو از بیماری های شایعی است که بیماران مبتلا به آن جهت اجتناب از عمل جراحی راهکارهای مختلفی را تجربه می نمایند . تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژل های اسید هیالورنیک و پی آر پی از روش هایی است که تا کنون در درمان ارتروز زانو بکار برده شده است. استفاده از تزریق داخل مفصلی اوزون در مطالعات انجام شده علاوه بر اثر ضد التهابی قوی فعالیت سیستم بازسازی را در داخل زانو فعال ساخته و بهبودی سریع و قابل ملاحظه ای را در بیماران مبتلا به آرتروز زانو داشته است.

علاوه بر این تزریق ،این گاز با نیدل های بسیار کوچکی صورت می گیرد و درد هنگام تزریق از روش های دیگر به مراتب کمتر است . خاصیت ضد میکروبی گاز اوزون در حدی است که از آن در ضد عفونی کردن هوا و آب استفاده می شود و به این دلیل شانس عفونت در اثر تزریق اوزون نسبت به روش های دیگر کمتر است.

علاوه بر مفصل زانو در درمان دردهای مفصلی عضلانی دیگر مانند التهاب تاندون آرنج، خار پاشنه ، مچ دست و پا و شانه و هر ناحیه ای که قبلا از تزریق کورتون جهت درمان استفاده میشده، انجام تزریق گاز اوزون به عنوان جایگزین سالم و موثری مطرح گردیده و استفاده از آن بصورت روز افزون در حال افزایش است. استفاده از این روش بعنوان گام موثری در کاهش مصرف کورتون های تزریقی درمان بیماران مراجعه کننده به کلینیک های پزشکی بکار گرفته می شود.

برای بسیاری از افرادی که از بیرون‌زدگی دیسک گردن رنج می‌برند، به‌ندرت عمل جراحی به عنوان یک گزینه درمانی انجام می‌شود، هرچند که این چیزی از اهمیت دردی که اغلب با این عارضه همراه است، نمی‌کاهد. اما خبرهای خوبی در این رابطه وجود دارد. محققان در حال جمع‌آوری مستنداتی در حمایت از یک گزینه غیر جراحی هستند که ممکن است به اندازه عمل جراحی موثر واقع شود، بدون آنکه عوارضی به دنبال داشته باشد. این روش غیر جراحی، اوزون‌درمانی می‌باشد.