تشخیص و درمان پارگی روتاتور کاف شانه

تشخیص پارگی روتاتور کاف در ناحیه شانه

معاینات بالینی زیر جهت تشخیص پارگی روتاتور کاف شانه اهمیت دارند:

Jobe Test: در این معاینه که به Supraspinatus test نیز معروف است؛ شانه ها 90 درجه ابداکت می شود؛ 30 درجه فلکس می شود و سپس دست کاملاً به سمت داخل می چرخد به گونه ای که شست به سمت کف اطاق نشانه می رود. سپس از بیمار مبتلا به این نوع پارگی تاندون شانه می خواهیم در مقابل مقاومت ما دستش را به سمت بالا بیاورد. در این معاینه عمدتاً عضله سوپراسپیناتوس معاینه می شود. به علت نحوه قرار گرفتن دست که شبیه خالی کردن قوطی کنسرو می باشد بعضی از مؤلفین از این تست به عنوان خالی کردن قوطی کنسرو ویا Empty can Test نام می برند.

External Rotation Stress Test: برای معاینه اکسترنال روتاتورهای شانه شامل اینفرا اسپیناتوس و ترس مینور به کار می رود. در این معاینه آرنج 90 درجه فلکس می شود و بازو به بدن می چسبد. سپس از بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف شانه می خواهیم در مقابل نیروی مخالف؛ دست خود را به خارج بچرخاند.

Life-off Test: برای معاینه عضله ساب اسکاپولاریس از این تست استفاده می شود. پشت دست بیمار در پشت بدن قرار می گیرد. از بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف شانه می خواهیم که دست را از بدن دور کند

امروزه روش انتخابی برای بررسی پارگی روتاتور کاف شانه MRI می باشد.

فیزیوتراپیست یا پزشک ورزشی بر اساس سابقه پزشکی فرد و یافته های بدست آمده از یک سری آزمایش های بالینی به وجود التهاب تاندون شانه و پارگی روتاتور کاف مشکوک می شوند.

سونوگرافی تشخیصی دقیق ترین روش تشخیص اندازه و محل پارگی روتاتور کاف است. ممکن است آزمایش ام آر آی هم پارگی روتاتور کاف را نشان دهد ولی این آزمایش معروف به آزمایشی است که برخی پارگی ها را نشان نمی دهد. وقتی به پارگی روتاتور کاف مشکوک هستیم آزمایش اشعه ایکس از ارزش تشخیصی کمی برخوردار است.

درمان پارگی روتاتور کاف شانه

تصمیم به نوع درمان به عوامل بسیاری مثل سن بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف شانه ؛ میزان فعالیت بیمار؛ شدت ناراحتی بیمار؛ وجود دیگر بیماری ها و ... وابسته است. درمان پارگی روتاتور کاف شانه به دو روش غیر جراحی و جراحی نیز انجام می شود.

درمان غیر جراحی پارگی روتاتور کاف شانه

در نصف موارد پارگی روتاتور کاف شانه ، درمان های غیر جراحی می تواند علائم بیماری را بهبود دهد درمان غیر جراحی پارگی روتاتور کاف شانه گرچه در بعضی موارد می تواند درد و دامنه حرکتی شانه را بهبود دهد، ولی تأثیری روی ضعف عضلانی ناشی از بیماری پارگی روتاتور کاف شانه ندارد، وسعت پارگی ممکن است به مرور زمان بیشتر شود و لازم است بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف شانه سطح فعالیت های بدنی خود را کاهش دهد.

مهمترین درمان های غیر جراحی پارگی روتاتور کاف شانه شامل کم کردن فعالیت هایی که در آن دست به بالای سر می رود؛ استفاده از داروهای ضدالتهابی، تزریق کورتیکواستروئید در شانه به توسط متخصص ارتوپدی و فیزیوتراپی و انجام نرمش هایی جهت تقویت عضلات اطراف شانه می باشد.

نکته بسیار مهم در درمان پارگی روتاتور کاف شانه این است که نگذاریم که به علت درد شانه ، بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف شانه را بی حرکت کند و دچار frozen shoulder بشود. بنابراین بی حرکتی جایی در درمان پارگی روتاتور کاف شانه ندارد.

درمان جراحی پارگی روتاتور کاف شانه

عموماً در موارد زیر پزشک جراح تصمیم به درمان جراحی می گیرد:

علیرغم درمان غیر جراحی پارگی روتاتور کاف شانه بیمار از درد شانه رنج ببرد.

در پارگی های حاد به دنبال تروما و به خصوص در افراد جوان.

در افراد فعالی به خصوص در اندام غالب.

اگر پارگی روتاتور کاف شانه همراه با ضعف شدید عضلانی باشد.

اگر وسعت پارگی روتاتور کاف شانه زیاد باشد.

برای آشنایی بیشتر با پارگی روتاتور کاف شانه و علل آن روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها