جراحی بعد از شکستگی استخوان و مفصل لگن

شکستگی لگن و ژن مربوط یه چاقی

احتمال شکستگی لگن در این سن بطور متوسط سالانه 11 درصد است. مطالعه نشان داد که اگر ژنوتیپ فرد (یعنی خصوصیات ژنتیکی وی) حاوی ژن های یاد شده نباشد این احتمال به 10 درصد کاهش میابد و در صورت وجود ژن ها احتمال شکستگی به 16 درصد افزایش خواهد یافت.

این مقاله در مجله اندوکرینولوژی بالینی Clinical Endocrinology به چاپ رسیده و میتواند به پیش بینی احتمال شکستگی لگن در خانمها کمک کند. این مطالعه نشان میدهد که در کسانی که ژن های یاد شده را دارند احتمال شکستگی لگن 82 درصد افزایش پیدا میکند. دیگر عواملی که احتمال شکستگی لگن را زیاد میکنند عبارتند از بالا رفتن سن، سابقه شکستگی و پوکی استخوان

عوارض و مشکلات بعد از جراحی شکستگی لگن

شکستگی استخوان لگن که موجب خرد شدگی مفصل ران شوند همان شکستگی های استابولوم هستند. شکستگی های استابولوم یکی از شکستگی های شدید سیستم اسکلتی بدن بوده و درمان آن مشکل است. نتیجه درمانی مناسب این شکستگی ها به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از

شدت خرد شدگی شکستگی

میزان آسیب غضروف مفصل

وجود شکستگی های همراه در همان اندام یا قسمت های دیگر بدن

محل خط شکستگی

میزان جابجایی قطعات شکسته شده

سن بیمار

وضعیت سلامت عمومی بیمار و بیماری های احتمالی همراه

تکنیک مناسب جراحی و تبحر جراح

همکاری بیمار با پزشک بعد از عمل جراحی

احساس درد در مفصل ران بعد از جراحی استابولوم میتواند به علل متفاوتی باشد ولی در صورتیکه این درد بیش از دو ماه بعد از جراحی باقی بماند معمولا نشان دهنده بروز ساییدگی در مفصل است. تشخیص ساییدگی و وضعیت مفصل با استفاده از رادیوگرافی ساده و سی تی اسکن داده میشود. در صورتیکه ساییدگی و آرتروز بوجود آمده باشد درمان معمولا استفاده ار جراحی تعویض مفصل ران است.

تصمیم به زمان انجام جراحی تعویض مفصل با همفکری بیمار و پزشک معالج است. معمولا زمانی که شدت درد بیمار زیاد باشد تصمیم به انجام این عمل جراحی گرفته میشود.

درد زانو گرچه میتواند به علت انتشار درد از مفصل ران باشد ولی این احتمال هم وجود دارد که در زمان شکستگی لگن، مفصل زانو هم آسیب دیده باشد. در صورت آسیب مفصل زانو، مشکلات آن باید بصورت جداگانه درمان شوند.

منبع:ایران ارتوپد 1و 2