جراحی خار پاشنه با لیزر

جراح ارتوپد با استفاده از لیزر شوک ویو تراپی شیوه مناسبی جهت درمان خار پاشنه پا این روش درمانی در طی 3 یا 4 جلسه با دردی مختصر انجام می شود و احتمال عود مجدد خارپاشنه در آن وجود ندارد.

خارپاشنه یک برآمدگی استخوانی در قسمت انتهایی پا و محل پاشنه است که در اثر استفاده از کفش نامناسب و معیوب بوجود می آید.

این عارضه هم چنین در اثر اضافه وزن یا در نتیجه صاف بودن کف پا در افراد ایجاد می شود که احساس درد در ناحیه پاشنه پا را به دنبال خواهد داشت.

بهتر است از کفش هایی با پاشنه حدود 3سانتی متر بطوریکه تنگ یا گشاد نباشد، استفاده کنند.

درمان های دارویی هم چون داروهای ضد تورم و ضد درد، جهت درمان خارپاشنه بکار گرفته می شود. هم چنین معمولا از بیمار خواسته می شود که با کاهش وزن خود، نیروی وارده به پا را کم کند. چراکه با بالا رفتن وزن، فشار وارده به پاشنه پا حدود 10برابر بیشتر می شود؛ در نتیجه احتمال ابتلا به خارپاشنه در افراد افزایش خواهد یافت.

استفاده از کفی های ژله ای که در داخل جوراب بیمار قرار می گیرد با کاهش فشار وارده به پاشنه پا، راه مناسبی در درمان خارپاشنه است تزریق کورتیزون یا کورتون شیوه درمانی دیگری است که برای درمان خارپاشنه به کار می رود که این امکان را دارد عارضه با از بین رفتن درد، پس از 2تا3 ماه مجددا عود کند.

استفاده از لیزر شوک ویو تراپی را درمان بسیار مناسبی جهت رفع خارپاشنه مطرح کرد به صورتی که برآمدگی ایجاد شده در پاشنه پا توسط امواج این لیزر شکسته می شود.

امکان دارد این شیوه با کمی درد برای بیمار همراه باشد که در طول مدت کوتاهی پس از انجام عمل لیزر از بین می رود. هم چنین در کنار این روش از داروهای ضد تورم و ضد درد استفاده می شود.

منبع:ایسنا