جراحی دیسک گردن و مراقبت های پس از عمل

بیمار یک روز قبل از عمل بستری می‌شود. کسانی که بیماری خاصی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا بیماری‌های دیگر نداشته باشند می‌تونند روز عمل بستری شوند. این بیماران باید به صورت ناشتا ساعت ۷ صبح به بیمارستان، قسمت پذیرش مراجعه نمایند. با انجام برخی آزمایشات و مشاوره‌های لازم بیمار آماده عمل می‌شود. ازآنجا که اغلب دیسک گردن از جلو عمل می‌شوند، موهای قسمت جلو گردن باید تراشیده شود.

جراحی دیسک گردن با برشی که به صورت عرضی در جلوی گردن داده می‌شود شروع شده و پس از کنار زدن عضلات و عروق، ستون فقرات گردن قابل رؤیت خواهد شد. با استفاده از رادیوگرافی حین عمل محل دیسک و مهره مربوطه مشخص می‌شود.

با کمک میکروسکوپ جراحی، دیسک معیوب تخلیه شده زوائد استخوانی که باعث فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی شده‌اند برداشته می‌شوند. دیسک تخلیه شده به وسیله پروتز جایگزین می‌شود. این پروتز می‌تواند ثابت یا متحرک باشد. اما اغلب از پروتزهای ثابت استفاده می‌شود. برای جوش خوردن مهره‌ها و جلوگیری از جابجایی پروتز در آینده از استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.

پس از اتمام جراحی با استفاده از گردن بند طبی سخت از حرکت های احتمالی گردن و بروز دوباره علائم دیسک گردن جلوگیری می‌شود. بیمار باید تا صبح روز پس از عمل ناشتا بماند. صبح روز بعد از عمل، بیمار ویزیت شده و رژیم غذایی مایعات برای بیمار شروع می‌شود. پس از راه‌اندازی بیمار و اطمینان از وضیت جسمانی بیمار مرخص می‌شود. بیمار با گردن بند طبی سخت در منزل استراحت نسبی خواهد داشت و نیاز به استراحت مطلق نیست.

پس از یک هفته بیمار در مطب یا کلینیک بیمارستان ویزیت شده و دستورات لازم در مورد ورزش، گردن بند طبی، رادیوگرافی کنترل و مراجعه بعدی به او داده خواهد شد.

عوارض این روش درمانی جهت درمان دیسک گردن شایع نیست اما می‌تواند شامل آسیب به عصب صوتی، مری و یا عروق گردن باشد. اما همانگونه که اشاره شد این عوارض بسیار نادر هستند.

علل


عوامل بسیاری موجب افزایش خطر ‌بیرون‌زدگی دیسک گردن می‌شوند:

1- داشتن عادات غلط در زندگی: مانند سیگار کشیدن، ورزش نکردن و کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب که باعث ضعیف شدن دیسک‌ها می‌شود.

2- بالا رفتن سن: با بالا رفتن سن، تغییرات بیوشیمیایی بدن باعث خشک شدن بافت دیسک‌ها می‌شود و این امر بر استحکام و قابلیت ارتجاعی بافت دیسک تاثیر منفی دارد و می تواند علت دیسک گردن محسوب شود.

3- وضعیت غلط بدن: داشتن حالت و وضعیت ناصحیح بدن (مترجم: مثلا در هنگام نشستن، ایستادن یا خوابیدن) و استفاده از شیوه‌های غلط در هنگام انجام کارهای مختلف (مترجم: مثلا بلند کردن اشیا یا کار با کامپیوتر) باعث وارد شدن فشار بیشتر به ستون فقرات می‌شود.

اگر عوامل گفته شده را با تاثیرات منفی فشارهایی که به طور روزمره بر ستون فقرات وارد می‌شود واثرات آسیب‌های گردنی و بلند کردن اجسام به شیوه‌ی غلط، در نظر بگیرید، قطعا متوجه خواهید شد که چرا دیسک‌های بین مهره‌ای ممکن است دچار ‌بیرون‌زدگی شوند.

‌بیرون‌زدگی دیسک گردن ممکن است به تدریج ایجاد شود و یا به طور ناگهانی اتفاق بیافتد.

مراقبت‌های پس از عمل در جراحی دیسک گردن


1- بیماران باید تا زمان اولین ویزیت پس از عمل گردن بند طبی نوع سخت داشته باشند. این گردن بند باید به صورت شبانه روزی بسته شود.

2- بیماران نیاز به استراحت مطلق در بستر ندارند.

3- از آنجا که عمل جراحی از جلوی گردن انجام شده است، بیمار ممکن است هنگام بلع غذا احساس درد در گلو و مری بکند، لذا توصیه می شود در روزهای اول پس از عمل رژیم غذایی محدود به مایعات شود. با کم شدن درد می توان از غذاهای نرم و پس از آن از غذای معمولی استفاده شود.

4-در صورتی که از پانسمان ضد آب استفاده می‌کنید از روز بعد از عمل می توانید استحمام کنید.

5-از روز چهارم بعد از عمل می توانید به شکل معمول استحمام کنید و شستشوی محل جراحی بلامانع است. اما پس از استحمام کاملا محل عمل را خشک نموده و سپس پانسمان کنید. برای خشک کردن محل عمل از وسایل گرم کننده مانند سشوار استفاده نکنید.

6-داروهای شما به تعداد لازم نسخه شده‌اند. دقت کنید که داروها را به تعدادی که تجویز شده‌اند از داروخانه تحویل بگیرید. برخی از داروها قبل از روز ویزیت تمام خواهند شد. تکرار آنها لازم نیست.

منبع: دکتر داریوش ناویافر