خار پاشنه و علل آن

ایستادن طولانی مدت را علت خار پاشنه به خصوص در افراد چاق می شود و به افراد توصیه شود که از فشار وارد کردن به این ناحیه پرهیز کنند.
خار پاشنه یک برجستگی استخوانی است که می تواند باعث درد در ناحیه پاشنه شود ولی برخلاف تصور خیلی از افراد خود این خار اغلب بدون درد است، اما به دلیل التهابی که متعاقب آن در غلاف کف پا به وجود می آید درد احساس می شود.حتی در برخی مواقع چنین خاری نیز در تصویر رادیوگرافی مشاهده نمی شود، ولی پاشنه به علت وجود التهاب در غلاف کف پا دردناک است. این درد معمولاً بعد از استراحت طولانی مدت و بعد از بیدار شدن از خواب شدیدتر است. وزن روی پای درگیر، راه رفتن و دویدن می تواند موجب تشدید ناراحتی بیمار شود.
دلیل بروز این عارضه در افراد چاق و دارای کف پای صاف و یا خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند فشاری است که به این ناحیه از پا وارد می شود.
همچنین ایستادن های طولانی مدت و فعالیت هایی که باعث فشار زیاد و مکرر به پاشنه می شوند در ابتلا به خار پاشنه مؤثرند.

خار پاشنه پا معمولاً با درمان‌ محافظه‌کارانه‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. روش های موثر درمان خار پاشنه موجود می باشدگزینه‌های درمانی موجود را می‌توان به چهار دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد:

  • روش‌های زیست‌مکانیکی
  • روش‌های ضدالتهاب
  • شاک ویو تراپی
  • جراحی

هدف از درمان خار پاشنه ، از بین بردن خار ایجاد شده در پاشنه نیست بلکه تلاش می شود التهاب غلاف کف پایی برطرف شود.علاوه بر تجهیزات فیزیوتراپی، تمریناتی نیز برای کشش یا تقویت برخی عضلات اطراف مچ پا تجویز می شود که با انجام آنها فشار وارده به پاشنه کمتر خواهد شد.
برای جلوگیری از ایجاد و تشدید علائم، در کنار همه این روش ها بیماران می توانند از کفی های مخصوص نظیر پدهای ژله ای استفاده نمایند.در پایان به همه افراد توصیه می شود که از ایستادن های طولانی مدت اجتناب کنند و همواره در نظر داشته باشند که هر عاملی که موجب فشار بر روی پاشنه می شود می تواند زمینه ساز ابتلا به خار پاشنه باشد.