دردهای آرتروز کمر

آرتروپاتی مفصل فاست کمر

(Lumbar facet joint)

تعریف درد: یک حس ناخوشایند و تجربه حسی است ، که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه می باشد.

آرتروپاتی مفصل فاست 🙁facet joint )

مفاصل فاست تنها مفصل های حقیقی در سطح ستون مهره ها می باشند ،این مفاصل دو طرفه هستند و در بین دو مهره دارای فضاهایی هستند که حد اکثر 2-1 میلی لیتر مایع مفصلی دارند.

مفصل فاست در رابطه نزدیک با ریشه اعصاب ستون فقرات بوده که این خود توجیح کننده خطرات رشته های عصبی در موارد آتریت (التهاب مفاصل) و تغییر شکل مفصل فاست می باشد .

مفاصل فاست در ایجاد تعادل و فوبی حرکات مهرها و تحمل وزن بدن دخیل می باشند .در مواردی که درد ناحیه کمر در اثر اختلال در مفاصل فاست تشخیص داده شود فلوشیپ (فوق تخصص) های رشته درد در کیلینیک های تخصصی درد نسبت به درمان ناحیه اقدام می کنند .

علت ایجاد آرتروز کمر وتخریب مفاصل فاست چیست ؟

تغییرات تخریبی (دژنراتیو) در مفاصل فاست

آسیب های قبلی دیسک

چاقی

افزایش سن

فعالیت های بدنی شدید در طول زندگی

بیماری های مادرزادی

بیماریهای التهابی

کشیدگی های ناحیه مفصل فاست

پس از اعمال جراحی دیسک کمر

در مواردی که هیچ گونه تشخیص رادیو گرافیک مبنی بر علت کمر درد وجود نداشته باشد

علائم استئوآرتریت یا آرتروز ستون فقرات ( درد فاست کمری ):

مهمترین علامت آرتروز کمر یا استئو آرتریت مفصل فاست درد است که خود ر ا به صورت کمر درد نشان می دهد. این درد با خم شدن به عقب یا طرفین می تواند ایجاد شود و درد به باسن و پاها هم می تواند تیر بکشد و با دردهای ناشی از عصب سیاتیک،بیرون زدگی های (فتق های) دیسک بین مهره ها متفاوت می باشد آرتروز ستون فقرات می تواند با خشکی صبحگاهی و اسپاسم و گرفتگی عضلات همراه باشد.

تشخیص بیماری آرتروز مفصل فاست :

تشخیص این بیماری به عنوان منشاء کمر درد معمولا با توجه به شکایات بیمار و معاینه وی توسط پزشک مربوط امکان پذیر است . در این راستا پزشک از معاینات فیزیکی و روش های تصویر برداری مانند رادیو گرافی ساده ،سی تی اسکن و ام آر آی (MRI ) استفاده می کند .

یکی از روشهای تشخیص این بیماری تزریق ماده ی بی حسی در مفصل است . پزشک با کمک فلوروسکوپ و با استفاده از یک سوزن بلند مقداری ماده بیحسی را در مفصل فاست تزریق می کند . در صورتیکه منشاء کمر درد آرتروز مفصل فاست باشد،درد بیمار بلافاصله از بین می رود .از بین رفتن درد نشانه این است که منشاء کمر درد مفصل فاست بوده است.

درمان آرتریت مفاصل فاست :

درمان این بیماری در غالب اوقات بدون استفاده از عمل جراحی است،مهمترین اقدامات درمانی عبارتند از :

استراحت حدود 2-3 روز

عدم انجام فعالیت های سنگین 2-3 هفته

گرم کردن کمر

استفاده از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی

فیزیو تراپی

آموزش و انجام حرکات کششی تقویت ستون مهره ها

وقتی فردی به آرتروز کمر مبتلا می شود، کشش و استقامت عضلات مجاور ستون فقرات برای محافظت بیشتر و کاهش فشارهای دور کمر مهم هستند. به خاطر داشته باشید که ورزش نباید موجب درد باشد، در صورتی که احساس درد می کنید، حرکت ورزشی را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورتی که اقدامات فوق مؤثر واقع نشد ممکن است تزریق کورتیکو استروئید توسط فوق تخصص رشته درد شناسی و با هدایت فلوروسکوپ در مفصل فاست بتواند درد ناشی از آرتروز ستون فقرات را تسکین دهد و البته در صورت پاسخ به این تست تشخیصی می توان از رادیو فرکوئنسی اعصاب دردزا در مفاصل فاست استفاده کرد که بی دردی بیشتر و طولانی تری را نسبت به تزریق تنها ایجاد می کند و درمان بسیار موثری می باشد .

درمان آرتروز کمر ( درد فاست کمر) با دستگاه رادیو فرکوئنسی (RF )

معمولا برای درمان آرتروز کمر، در رادیو فرکوئنسی مفصل فاست (RF) سوزن بسیار نازکی به محل تخریب مفصل فرستاده می شود و با استفاده از امواج رادیو فرکوئنسی مسیر درد مربوط به مفصل را تخریب می کند و با توجه به اینکه برای درمان آرتروز این کار فقط روی عصب حسی مفصل انجام میشود هیچ عارضه ای را به همراه ندارد.

این کار در اتاق عمل و توسط فلوشیپ (فوق تخصص) درد تحت دستگاه فلوروسکوپی بدون بیهوشی انجام گرفته و بیمار همان روز مرخص می شود .