درد جلوی زانو (Anterior Knee pain)

علل درد جلوی زانو

درد های جلوی زانو علل مختلف دارد:

  • پارگی حاد مثل پارگی تاندون عضله چهار سر و پارگی تاندون پاتلا .
  • آسیب های مزمن که سبب درد جلو زانو می گردند عبارتند از:

تاندنیت پاتلا و درد جلوی زانو

درد جلوی زانو در ورزشکارانی که حرکات پرشی مثل والیبال و بسکتبال انجام می دهند دیده می شود. حساسیت روی انتهای تحتانی کشکک وجود داشته و در اکستانسیون زانو علیه مقاومت درد تشدید می یابد. درمان اغلب غیر جراحی شامل Stretching و تقویت عضله چهار سر، اولتراسوند و استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی است. درمان جراحی تاندنیت پاتلا که شامل برداشتن فیبرهای نکروتیک می باشد ندرتاً لزوم پیدا می کند. تزریق کورتون در این بیماران نباید انجام داد.

تاندنیت عضله چهار سر و درد جلوی زانو

به صورت درد و حساسیت در محل چسبندگی عضله چهار سر به کنار فوقانی کشکک وجود دارد و ممکن است با صدای دردناکی (Painful Click) همراه باشد و درمان آن معمولاً غیر جراحی با تجویز داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و فیزیوتراپی است.

بورسیت جلوی کشکک و درد جلوی زانو

درد جلوی زانو در افرادی که برای مدت طولانی زانو می زنند مثل خانم های خانه دار دیده می شود که توأم با تورم و درد می باشد.

بورسیت و درد جلوی زانو

در محل چسبیدن عضلات فوقانی داخلی درشت نی بورسیت وجود دارد که تورم آن باعث بورسیت این ناحیه می گردد. درمان بورسیت گذاشتن گرمای موضعی، محدودیت فعالیت و استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی است.

نرمی کشکک زانو و درد جلوی زانو

نرمی کشکک زانو بیشتر در جوانان دیده می شود و عبارت است از نرم، قطعه قطعه شدن غضروف کشکک.
علت نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی کشکک به خوبی معلوم نیست، گاه بیماری بعد از وارد آمدن ضربه بر زانو خودنمایی می کند. تغییرات بیوشیمی غضروف مفصلی شامل کم شدن ماده کندروئیتین سولفات بافت همبند بین سلولی غضروف مفصلی شفافیت خود را از دست داده و به رنگ زرد تیره در آمده است. غضروف مفصلی گاه ریشه ریشه (Fibrillation) و گاه ناهموار است و در بعضی نقاط ممکن است به کلی از بین رفته و استخوان زیر آن نمایان گردد. در موارد پیشرفته تغییرات و دژنراتیو در مفصل پیدا شده و استئوفیت در لبه های کشکک به وجود می آید.

نشانه های درد جلوی زانو

بیمار معمولاً جوانی است که از درد متناوب زانو شکایت دارد. درد بیشتر در سطح قدامی زانو بوده و در مواردی که بیمار از روی سندلی بلند می شود و یا در مواردی که از پله بالا و پایین می رود شدت می یابد. گاه بیمار از سفتی حرکات زانو (Stiffness) شکایت دارد که این سفتی بعد از مدتی راه رفتن بهبود می یابد. حرکات زانو با صدا همراه بوده (Crepitation) و در بعضی از موارد بیمار اظهار می دارد که زانو زیر پایش خالی می کند.

درمان درد جلوی زانو

درمان درد جلوی زانو غیر جراحی شامل استراحت نسبی، دستورات لازم برای اصلاح شیوه زندگی، تقویت عضلات چهار سر به صورت ایزومتریک و مصرف داروهای ضدالتهابی جواب می دهد، و در موارد نادر ممکن است نیاز به آرتروسکوپی تشخیصی و برداشتن غضروفهای کنده شده باشد.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای درمان زانو درد به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنید. درمان های فیزیوتراپی برای مدیریت بیماری هایی مانند آرتروز استخوان و روماتیسم مفید است مثلا یک متخصص فیزیوتراپی ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

حرکات اصلاحی و تمرینات استقامتی ایزومتریک:انجام اینگونه تمرینات بدون ایجاد هیچ گونه التهاب و آسیب دیدگی در مفاصل باعث استقامت ماهیچه ها میشود.

حرکات اصلاحی و تمرینات کششی ایزومتریک:این گونه تمرینات هم باعث افزایش استقامت ماهیچه ها میشود و به عملکرد صحیح آن کمک میکند. پیاده روی به صورت روزانه واستفاده از یک چوبدستی وعصا در صورت نیاز هم از نمونه های درمان های فیزیوتراپی است .

برای آشنایی با روش درمان زانو درد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها