درد شانه ناشی از فعالیت

دردهای عملکردی شانه معمولا پس از فعالیت‌های تکراری، طولانی‌مدت و سنگین، بد نشستن و بد ایستادن ایجاد می‌شوند. آنها زمینه ساختاری واضحی ندارند یعنی عیب ساختمانی برای آنها پیدا نمی‌شود. این دردها اغلب به دنبال عدم هماهنگی عضلات اطراف مفصل شانه یا فعالیت طولانی و ناهمگون این عضلات ایجاد می‌شوند و با گرفتن شرح حال کامل از بیمار و معاینه دقیق و رادیولوژی (عکس و MRI) یا آزمایش خون و نوار عصب یافته خاصی به دست نمی‌آید.

درمان دردهای عملکردی شانه

گاهی بررسی‌های فراوان و درمان‌های متعددی روی گردن بیماران انجام می‌‌گیرد ولی درنهایت مشخص می‌شود ریشه واقعی شانه درد بوده است. بسیاری از دردها در پشت استخوان کتف نزدیک مهره‌های پایینی گردن یا جلوی استخوان کتف، زیر بخش خارجی استخوان ترقوه احساس می‌شوند. وقتی محل آن پشت کتف نزدیک مهره‌های پایینی گردنی باشد، ممکن است با دردهای ناشی از آرتروز گردن یا بیماری‌های دیسک گردن اشتباه شود پس تشخیص این دو از هم مهم است.

معمولا با بهبود وضعیت کاری، اصلاح نحوه نشستن و ایستادن و پرهیز از فعالیت‌های تکراری تا حدودی درد شانه کاهش می‌یابد اما اگر بهبودی حاصل نشد، روش‌هایی مثل فیزیوتراپی، تجویز داروهای خوراکی و تزریق دارو به موضع درد به کار می‌روند. برای تزریق، اغلب از یک دارو از گروه کورتون‌های طولانی‌اثر همراه با مقداری داروی بی‌حسی موضعی برای کاهش درد ناشی از تزریق استفاده می‌شود. ممکن است مقداری آب مقطر نیز برای افزایش حجم دارو به منظور انتشار بهتر به اطراف محل درد اضافه شود. به طور کلی باید از عواملی که باعث ایجاد درد می‌شود پرهیز کرد.

منبع: دکتر نخعی