درد شانه و علل آن

دردهای شانه را می‌توان در دو گروه سنی جوانی و میانسالی - کهنسالی تقسیم‌بندی کرد.

در سنین جوانی درد شانه به علت تروما، ضایعات ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین یا انجام بازی‌های پرتابی مانند دیسک، والیبال و بسکتبال به وجود می آید. دردهای شانه در این سنین به دلیل استفاده نادرست از شانه به وجود می‌آید و به التهاب تاندون‌ها و کپسول شانه منجر می‌شود که با استراحت، فیزیوتراپی و استفاده از داروهای ضد التهاب بهبود می‌یابد.

درد شانه به وجود آمده در ورزش‌هایی مثل بوکس و کشتی به دلیل پارگی تاندون‌های شانه است که درمان اینها فقط جراحی است.

تمام موارد ذکر شده در بالا دردهای شانه مختص به سنین جوانی بوده است اما در میانسالی شایع‌ترین درد شانه به دلیل شیوع رسوب کلسیم در تاندون‌های شانه است.

درد در این روش، ناگهانی، شدید و شب هنگام شروع می‌شود که درمان آن به واسطه تزریق یک آمپول در محل رسوب است تا رسوب حل شود و بیمار بهبود یابد. دلیل این بیماری نامشخص است اما مشخصه این بیماری، درد حاد و محدودیت حرکتی است.

در سن کهنسالی، شانه درد به دلیل پارگی تاندون‌های شانه رخ می‌دهد و به علت فرسودگی تاندون‌های شانه به وجود می‌آید به طوری که فرد با کمترین حرکتی مانند برداشتن یا بلند کردن جسم سنگین دچار پارگی تاندون شانه می‌شود. این بیماری نیز با درد و محدودیت حرکت همراه است که درمان پارگی تاندون شانه فیزیوتراپی و استفاده از داروهای مسکن است.

افراد دیابتی و کسانی که به کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند در معرض این بیماری قرار دارند که در مواقع خیلی نادر، عمل جراحی به عنوان درمان کامل‌کننده این بیماری توصیه می شود.

همچنین مشکل شانه یخ زده در سالمندان و کسانی که تیروئید کم کار و دیابت دارند، شایع است. پروسه درمان این بیماری به مدت یک تا دو سال به واسطه فیزیوتراپی و مصرف مسکن طول می‌کشد.

خشکی شانه، بی حرکتی و شانه دردناک از مشخصات شانه یخ زده است.

منبع: عرش نیوز