درد ناحیه دنبالچه

کوکسیودینی یا درد دنبالچه coccydynia درد ناحیه دنبالچه یا نشیمن گاه است که بیشتر از اینکه بیماری باشد یک علامت است. درد دنبالچه میتواند حقیقی ( ناشی از دنبالچه و مفصل ساکروکوکسیژئال) یا کاذب ( درد ارجاعی که ناشی از دنبالچه نیست و مثلا از کمر ) باشد.

در 30 درصد موارد علت درد دنبالچه ناشناخته است. در اغلب موارد حرکت غیر طبیعی در رادیوگرافی ایستاده و نشسته ( رادیوگرافی دینامیک ) مشاهده میشود و اکثریت موارد در همراهی با دنبالچه با تحرک زیاد hypermobile یا ساب لاکس رخ میدهد و بسیاری از این موارد سابقه ای از آسییب اولیه مثل زمین خوردن را میدهند. شایعترین نوع آسیب که منجر به درد دنبالچه می شود، افتادن از پشت به حالت نشسته است.

درد دنبالچه در زنان 5 برابر مردان شایعتر است که بخشی از آن به علت آسیب به دنبالچه در طی زایمان طبیعی و موقعیت خلفی تر دنبالچه است.

نرمی دنبالچه

loading ( مثلا در اثر نشستن طولانی مدت در وضعیت نا مناسب ، دوچرخه سواری و بد نشستن در اثر خشکی عضلات پشت ران). ممکن است علت درد دنبالچه تغییرات دژنراتیو و آرتروز در مفصل ساکروکوکسیژئال و اینترکوکسیژئال،خار در دنبالچه spicule ، عفونت (استئومیلیت)و حتی تومور باشد.

درمانهای رایج درد دنبالچه

استراحت ,استفاده از بالش های حلقوی شکل،درمان دارویی شامل داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ، فیزیوتراپی، طب سوزنی، درمانهای دستی و درمانهای مداخله ای مانند تزریق ماده حسی و کورتیکواستروئیددر ساختارهای دردناک، تزریق مواد افزایش دهنده رشد مثل دکستروز‌ (پرولوتراپی )یا پی آر پی, تزریقهای داخل دیسک، تخریب رادیو فرکوئنسی دیسکهای کوکسیژئال و بلوک کودال و بلوک گانگلیون ابمپار از جمله روش های درمانی رایج در درمان درد دنبالچه است.

درمان جراحی درد دنبالچه

در مواردی که درد بیمار به درمان های معمول جواب نمی دهد ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. درواقع در موارد مقاوم به درمان، جراحی کوکسیژکتومی بخشی از کوکسیکس یا تمام آن انجام میشود. تزریق موضعی استروئید در بیمارانی که به درمان نگاهدارنده پاسخ ندادند مفید بوده است .