درد پاشنه پاودرمان کوفتگی پاشنه پا

کوفتگی پاشنه پا که به آن Heel bruise یا Fat Pad Contusion هم میگویند عارضه ایست که بیشتر در ورزشکاران و بر اثر ضربات مکرری که در حین ورزش به پاشنه پا وارد میشود بوجود میاید و موجب درد پاشنه پا میشود.

در حین راه رفتن و دویدن، اولین جایی از پا که به زمین برخورد میکند پاشنه پا است و این موجب میشود بیشترین فشار به استخوان پاشنه یا کالکانه وارد شود. در زیر استخوان پاشنه و در بین استخوان و پوست، بافت چربی محکمی وجود دارد که مانند یک بالشتک عمل کرده و وظیفه اصلی آن اینست که در موقع برخورد پاشنه به زمین نیروهای وارده به استخوان را مستهلک کند. اگر ضرباتی که در حین راه رفتن، دویدن و یا جهیدن به پاشنه وارد میشود بیش از تحمل این بافت ها با شد به آنها آسیب وارد میشود و این آسیب موجب کوفتگی و درد پاشنه پا میشود. کوفتگی پاشنه پا ممکن است بدنبال یک ضربه شدید به پاشنه پا ایجاد شود و یا ممکن است بر اثر ضربات خفیف ولی مکرر بوجود آید.

علائم

بیماران مبتلا به خار پاشنه اغلب در ناحیه کف پای خود، مخصوصا در ناحیه پاشنه احساس درد می کنند. علائم دیگر مرتبط با خار پاشنه پا از قرار زیر است:

التهاب در زیر پاشنه، مخصوصا در هنگام صبح یا پس از بی تحرکی برای مدت طولانی. عموما پس کمی راه رفتن و گرم کردن بدن، درد کمی تسکین پیدا می کند. مشکل این است که عصب ها و عروق خونی نیز استراحت می کنند و تغییر ناگهانی به پیاده روی باعث واکنش فشاری دردناک می شود. این فشار پس از گرم کردن بدن برطرف می شود. این مشکل مخصوصا برای کسانی که به تازگی دچار بیماری خار پاشنه شده اند پیش می آید. در موارد شدیدتر، بیمار احساس درد می کند و با راه رفتن شدت پیدا می کند.

درد در هنگام ایستادن
خشکی یا گرفتگی در رباط کف پا، افرادی که شغل آنها مستلزم بی حرکت ایستادن به کرات و برای مدت های طولانی است اغلب دچار پاشنه و درد شدید می شود. به همین دلیل است که به بیماری خار پاشنه پا گاهی اوقات پاشنه پلیس گفته می شود.
پلانتار فاسیا شدیدا سفت و منقبض می شود که یک واکنش فشاری است. دردی که در حین رانندگی احساس می کنید ناشی از طرز قرار گرفتن غیرطبیعی پا است.
اغلب تعیین محل دقیق درد پاشنه دشوار است، چرا که یا کل قسمت کف پا دردناک است یا درد بصورت تیر کشیدن تا پاشنه می باشد. همچنین، شدت درد در هر روز تغییر می کند.
سعی کنید که به تمامی این علائم توجه داشته باشید و به موقع برای درمان اقدام کنید. هر چه آسیب دیدگی بیشتر قدیمی تر شود، درمان آن دشوارتر می شود.

شرایط زیر موجب افزایش احتمال بروز کوفتگی پاشنه پا میشود

  • وزن زیاد
  • سن
  • کفش نامناسب
  • افزایش شدت ورزش
  • زمین سخت و ناهموار
  • ورزش با پای برهنه

درمان کوفتگی پاشنه

مهمترین اقدامات درمانی عبارتند از

  • سرد کردن محل درد هر ساعت 20-15 دقیقه
  • استفاده از دو عصای زیر بغل و نکذاشتن پای آسیب دیده به زمین برای چند روز تا وقتی که درد پاشنه از بین برود
  • امتناع از انجام فعالیت های شدید ورزشی برای چند هفته
  • استفاده از داروهای ضد التهابی

بعد از کاهش درد شدید اولیه، بیمار باید تا چند هفته از کفی های مخصوصی در زیر پاشنه و داخل کفش استفاده کند. برگشت به فعالیت های ورزشی باید بتدریج و با احتیاط باشد وگرنه ممکن است کوفتگی پاشنه پا مجددا عود کند.