درد گردن در اثر دیسک حاد گردن

در دیسک گردن ممکن است بیماران درد گردن و درد تیر کشنده به شانه و کتف یا بازو که با حرکت سر تشدید می شود، مراجعه کنند. به نظر می رسد مکانیسم مسئول درد گردن که فشار بر ریشه ی عصبی تنها علت باشد، زیرا درد به مرور زمان و با درمان های طب فیزیکی و علیرغم باقی ماندن فشار، کاهش می یابد.

در صورت بیرون زدگی جانبی دیسک گردن، ممکن است علایم حسی( گزگز و مورمور در شانه-کتف- ساعد یا انگشتان دست)، حرکتی(ضعف شانه و کتف-بازو-ساعد و دست) یا رفلکس دیده شود، شایعترین علائم دیسک گردن در سطح ریشه عصبی C6یا C7 در سمت مبتلا، ایجاد شود. با بیرون زدگی مرکزی تر دیسک گردن،ضعف در پا ها ، گرفتگی عضلات پا و اختلال حسی مثل بی حسی یاگزگز در ساق پا یا ران دیده می شود.

گاهی این علایم باعث می شود دیسک گردن با دیسک کمری اشتباه شده و حتی برخی از این بیماران اشتباها مورد جراحی کمر قرار می گیرند. گاهی بیمار علایم اختلال در تعادل را دارد، گاهی همراه با اختلال عملکرد اسفنکتر، می تواند در اثر فشار بر نخاع گردن ایجاد شود بیمار بیشتر از تکرر ادرار و عدم توانایی در نگهداشتن ادرار و یبوست شکایت دارد.

در بخشی موارد قدرت جنسی کاهش می یابد. در مواردی بیمار ازدرد گردن شکایت نداشته و تنها علایم فوق را نشان می دهد. تشخیص دیسک گردن با سی تیاسکن و ام آر آیو میلوگرافی تأیید می شود. در هر صورت، این مطالعات تصویربرداری می توانند اختلالاتی را در افراد بی علامت میانسال یا مسن تر نشان دهند، به نحوی که فتق دیسک گردن می تواند یافته ای اتفاقی بوده و ارتباطی با نشانه های بیمار نداشته باشد.

در درگیری ریشه گردن الکترومیوگرافی می تواند مشخص کند که آیا اختلالات آناتومیک اهمیت عملکردی دارند یا خیر. در موارد درگیری نخاع گاهی از تستهای نوار نخاع MEP استفاده می شود که در حال حاضر بیمارستان فیروزگر بخش طب فیزیکی انجام می شود. و در تصمیم گیری برای انجام جراحی گردن بسیار مهم می باشند.

درمانهای غیر جراحی دیسک گردن با تفاوتهای اندکی تقریبا مشابه به درمانهای گفته شده در وبلاگ طب فیزیکی در مورد دیسک کمر است (که با توجه به معاینه و تشخیص دقیق بیماری توسط پزشک تجویز می شود.)

در موارد خفیف دیسک گردن، استراحت در بستر و روشهای طب فیزیکی مانند کشش متناوب گردنی و به دنبال آن بی حرکت نگه داشتن گردن با گردن بند طبیcollar به مدت محدود، اغلب سودمند است . نوع و زاویه گردنبند طبی را متخصص طب فیزیکی برای هر بیمار تعیین می کند.

کشش گردن در موارد زیادی ممنوع است که قبلا به آن اشاره کردیم در موارد خاص می تواند به درمان بیمار کمک کند.. ممکن است اسپاسم دردناک عضله با داروهای شل کننده عضلات درمان شود. بعضی اوقات دوره کوتاهی از کورتیکوستروئید خوراکی تجویز می شود . استفاده از سرما در موارد حاد و گرما بعد از ۴۸-۷۲ ساعت پس از شروع درد حاد گردن سودمند است.

در صورتی که درد گردن را نتوان با درمان های طب فیزیکی کنترل کرد یا علایم ضعف و بی حسی بیمار شدیدتر شود و یا علایمی مثل بی اختیاری ادرار یا اختلال در تعادل ایجاد شود و یا علایم بیمار در نوارعصب پیشرفت کند باید جراحی انجام شود. انجام جا اندازی گردن و دستکاریهای گردن می تواند در دیسک حاد گردن خطرناک باشد.