درمان اسکولیوز مادرزادی (Congenital scoliosis)

در این اسکولیوز مادرزادی (انحراف ستون فقرات)، اشکال مادر زادی در ساخته شدن مهره ها وجود دارد. می تواند به دو فمر failure of formation یا failure of segementaion باشد.

توضیح ساده اینکه یا مهره ها بد ساخته می شوند (مثلاً مثلی شکل به جای مستطیل شکل) و یا اینکه مهره ها در یک سمت به همدیگر چسبندگی دارند که مانع رشد در همان سمت می شود.

اسکولیوز در شش هفته اول جنینی رخ می دهد. یعنی همان زمانی که قلب و کلیه و طناب نخاعی در حال تکامل هستند. پس در صورت تشخیص congenital scoliosis حتما وضعیت نخاع؛ کلیه و قلب باید بررسی شود. ناقص ساخته شدن مهره باعث رشد نامتعادل در مهره شده و ایجاد اسکولیوزیس (انحراف ستون فقرات) می کند.

درمان اسکولیوز مادرزادی

بریس در اسکولیوزیس مادرزادی زیاد مؤثر نیست.

در اکثر موارد احتیاج به عمل جراحی درمان اسکولیوز مادرزادی وجود دارد. بهترین درمان اسکولیوز مادرزادی جراحی است.

اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات یا کژپشتی) انواع مختلفی دارد که با توجه به دلیل بروز و زمان تشخیص دسته‌بندی می‌شود. انواع اسکولیوز معمولاً با توجه به شدت آن به صورت خفیف، متوسط یا شدید طبقه‌بندی می‌شود. متخصصان معتقداند که هر گونه اختلال در هم‌محوری ستون فقرات، حتی خفیف‌ترین آنها، عملکرد طبیعی بدن را مختل می‌کند. در حالی که متخصصان ارتوپدی معمولاً وضعیت را تحت نظر می‌گیرند و منتظر می‌مانند تا ببینند که آیا اسکولیوز تشدید می‌شود یا خیر، متخصصان معتقدند دوران خفیف بودن اسکولیوز بهترین زمان برای جلوگیری از پیشرفت عارضه با درمان دستی و ورزش درمانی است. اگر راهی برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن بدشکلی وجود داشته باشد، قطعاً ارزش تلاش کردن و سرمایه‌گذاری زمانی و مادی را دارد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها