درمان دیسک گردن با عمل جراحی آندوسکوپی

ستون فقرات از 33 مهره (استخوان) تشکیل می‌شود که بر روی یکدیگر قرار دارند. بین هر دو مهره قطعه بالشتک مانند غضروفی موسوم به “دیسک بین‌مهره‌ای” قرار دارد. دیسک را مانند لاستیکی در نظر بگیرید که درون حفره آن با ماده‌ای ژلاتینی پر شده است. بخش لاستیکی بیرونی و محیطی دیسک “آنولوس فیبروزوس” و بخش مرکزی ژلاتینی آن “نوکلئوس پولپوزوس” نام دارد. دیسک در دوران جوانی (زیر 30 سالگی) عمدتاً از ماده ژلاتینی تشکیل می‌شود، اما با بالا رفتن سن، بخشی از این ماده ژلاتینی از بین می‌رود و دیسک صاف‌تر می‌شود و از میزان انعطاف‌پذیری آن کاسته می‌گردد و در نتیجه راحت‌تر آسیب می‌بیند. این بخش مرکزی در بعضی موارد از میان شکاف ایجاد شده در بخش محیطی لاستیکی به بیرون رانده می‌شود و عارضه برجستگی دیسک یا پارگی آن رخ می‌دهد. رایج‌ترین محل بروز پارگی و بیرون زدگی دیسک، گردن (مهره‌های گردنی) و کمر (مهره‌های کمری) است.

علائم

ار علائم دیسک گردن : بیمار گاهی به علت دیسک گردن دچار گردن درد یا کمر درد ملایم تا شدید می‌شود، البته گاهی اوقات هیچ دردی احساس نمی‌کند. بعضی موارد فتق دیسک بدون درد در تصویربرداری‌های تشخیصی آشکار می‌شود. هنگامی که دیسک پاره می‌شود و بخشی از دیسک به خارج از محدوده طبیعی خود رانده می‌شود، عصب‌های ستون فقرات یا نخاع تحت فشار قرار می‌گیرند، از این عارضه با اصطلاح “رادیکولوپاتی” (آسیب اعصاب) یاد می‌شود. درد کمر، کرختی یا بی‌حسی، درد یا ضعف پا پی‌آمد این فشار است البته به یاد داشته باشید اکثر موراد بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر با درمان بدون جراحی بهبود می یابند( این مسئله در مورد علایم دیسک گردن نیز صدق می کند)

درمان دیسک گردن با جدیدترین روش ها

در این جراحی شکافی بسیار کوچک توسط تجهیزات پیشرفته پزشکی ایجاد می‌شود. در جراحی آندوسکوپی کمر برخلاف جراحی باز هیچ بافتی بریده نمی‌شود تنها با کنار زدن عضلات به محل پارگی دیسک رسیده، فشار دیسک را کم کرده و سپس ناحیه پاره شده خارج می‌شود. به این ترتیب عصب تحت فشار دیسک قرار نمی‌گیرد. جراح ستون فقرات برای جمع کردن دیسکو محکم‌تر کردن آن از لیزر استفاده می‌شود.

دراین روش جراحی هم برای بیمار و هم برای مراکز درمانی از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است، این روش جراحی  دیسک گردن هیچ خونریزی ندارد. همچنین بیمار نیازی به بیهوشی نداشته و با بی‌حسی موضعی جراحی انجام می‌شود. در این روش جراحی به تزریق خون نیز نیازی نیست و به این ترتیب احتمال انتقال بیماری‌های خونی در آن وجود ندارد.

شرایط آندوسکوپی

ابتدا می بایست بیمار و (MRI) ام .آر.آی ایشان توسط پزشک متخصص مربوطه بررسی شده و در صورت داشتن شرایط لازم و کافی ، بیمار جهت عمل جراحی آماده شوند . شایان ذکر است که تمام بیماران که مبتلا به دیسک هستند کاندید آندوسکوپی نمی باشند . به ویژه کسانی که دچار تنگی کانال نخاعی می باشند . جهت انجام عمل بیمار می بایست حدود 8 ساعت ناشتا باشد.

انجام اندوسکوپی

نتیجه این عمل جراحی برای درمان علائم دیسک گردن مشابه عمل جراحی باز است و کمترین شکاف در بدن بیمار ایجاد می‌شود. همچنین: در این عمل جراحی بافت‌ها را نمی‌بریم و عضلات را با ابزار بسیار ظریف کنار می‌زنیم تا به دیسک برسیم بعد فشار دیسک را کم می‌کنیم و برای جمع‌کردن و جوش دادن ناحیه زخم از لیزر استفاده می‌کنیم.

و همچنین: در این عمل جراحی از آن‌جا که فرد خونریزی ندارد به وی خون تزریق نمی‌شود و عوارض ناشی از تزریق خون را تحمل نمی‌کند.

بیمار سه ساعت بعد از عمل جراحی مرخص می‌شود و خیلی زود می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی خود بر می‌گردد و از لحاظ اقتصادی هم به دلیل قیمت پایین این عمل، به صرفه است. و بیمار می‌تواند بعد از ۶ روز فعالیت عادی زندگی خود را آغاز کند و بعد از ۳ هفته فعالیت ورزشی خود را نیز می‌تواند آغاز کند.

یکی از کوهنوردانی که بر روی وی این عمل جراحی انجام شده بود بعد از سه هفته توانست به هیمالیا برود و بدون مشکل برگردد.

در این نوع درمان دیسک گردن  امکان برگشت کمتر از یک درصد است در حالی که در اعمال جراحی باز امکان برگشت در حدود ۳ تا ۸ درصد است.