درمان صدا دادن لگن

یکی از علل احساس صدا در مفصل ران و لگن گیر کردن باند ایلیوتیبیال یا تاندون ایلیوپسواس بر روی برجستگی های استخوانی لگن است. این بیماری را "مفصل ران صدادار" یا Snapping hip میگویند

درمان صدا دادن لگن

اگر درد استخوان لگن ندارید نیازی به درمان هم وجود ندارد. نگران نباشید صدای مفصل مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. گاهی اوقات میتوان صدای ایجاد شده را با کاهش فعالیت بدنی یا تغییر نوع فعالیت بدنی کاهش داد. مثلا اگر این احساس با دوچرخه سواری یا شنا بیشتر میشود میتوان نوع شنا را تغییر داد یا تنظیمات دوچرخه را عوض کرد. معمولا میتوان با کمی بالا آوردن زین دوچرخه حرکات مفصل ران را کمتر کرد و این کاهش حرکات میتواند موجب کاهش سایش تاندون بر روی برجستگی استخوانی و در نتیجه کاهش علائم بیماری شود.

اگر مشکل باقی ماند معمولاً میتوان با انجام نرمش های کششی خاصی زیر نظر فیزیوتراپ، مشکل را حل کرد. انجام نرمش های کششی میتواند بتدریج موجب افزایش طول عضله و تاندون و قابلیت انعطاف آن شود و این شلی و انعطاف سایش تاندون بر روی برجستگی استخوانی را کم میکند.

در صورتیکه صدا دادن لگن همراه با درد لگن باشد باید درمان شود. قدم اول در درمان، کاهش موقت فعالیت های بدنی و انجام ندادن حرکاتی است که در آنها صدا و درد ایجاد میشود. انجام حرکات کششی برای افزایش قابلیت انعطاف تاندون از موثرترین راه های درمان این بیماری است که باید تحت نظر فیزیوتراپ انجام شود. شدت درد را میتوان با استفاده از داروهای ضد درد و یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی کاهش داد. روش دیگر درمان استفاده از داروهای استروئیدی است. ممکن است بتوان درد را با تزریق کورتیکوستروئید در محل کاهش داد.

بندرت درد با هیچکدام از روش های فوق کاهش نمیابد که در این مواقع پزشک معالج ممکن است تصمیم به عمل جراحی بگیرد. در حین جراحی قسمتی از تاندون که بر روی برجستگی استخوانی گیر میکند بریده میشود تا با کاهش سفتی و کششی که در تاندون وجود دارد این مالش به حداقل برسد.