درمان عقربک (عفونت ناخن)

عفونت ناخن که به آن عقربک (پارونیشیا) هم گفته میشود، غالباً از گوشه ناخن شروع می شود ممکن است انتشار یابد و دورتادور ناخن را فراگیرد و به زیر ناخن نیز سرایت کند. پوست در ناحیه مبتلا به عفونت ناخن متورم و قرمز و در فشار حساس است. علی رغم درد ، قرمزی و تورم ناشی از عفونت عقربک ناخن ، حرکات انگشت بدون درد است.

اینکه چرا عقربک در بعضی افراد بوجود میاید کاملا مشخص نیست ولی عوامل زیر میتواند فرد را مستعد ابتلا به عفونت ناخن کند :

در کسانی که دستشان مدت زیادی در آب است مثل کسانی که مرتب ظرف یا رخت میشویند، احتمال ابتلا به عفونت ناخن زیاد هستند.

در کسانی که به گوشه ناخن خود صدمه زده اند مانند جویدن ناخن یا صدمه با گوشه ناخن در حین آرایش آن و یا کندن گوشه ناخن ممکن است به عفونت ناخن مبتلا شوند.

استفاده از دستکش یا ناخن مصنوعی به مدت طولانی و بوجود آمدن محیط نمناک که مساعد رشد میکروب است شرایط را برای پیدایش عقربک یا همان عفونت ناخن فراهم میکند.

در افراد مبتلا به دیابت احتمال بروز عقربک بیشتر است

درمان عقربک

برای درمان عفونت ناخن از آنتی بیوتیک استفاده میشود. در درمان عفونت ناخن، تجویز آنتی بیوتیک مناسب به میزان کافی لازم است و کمپرس آب گرم و بالا نگهداشتن دست به درمان عقربک کمک می کند.

درمان عقربک با قرار دادن دست در آب گرم روزی سه بار و هر بار 15 دقیقه هم مفید است. بهتر است آب حاوی صابون یا موارد ضد باکتریایی باشد.

در مواردی از بیماری عقربک که تجمع چرک در گوشه ناخن وجود داشته باشد ممکن است نیاز به درمان جراحی کوچکی وجود داشته باشد.درمان عقربک با تخلیه چرک ناشی از عفونت عقربک باید هر چه زودتر انجام شود. در درمان جراحی عفونت ناخن پزشک معالج آبسه گوشه ناخن را شکاف داده تا چرک آن تخلیه شود و ممکن است نیاز باشد تا قسمت کوچکی از گوشه ناخن هم برداشته شود.

در بعضی موارد درمانی از بیماری عفونت عقربک ناخن برداشتن ناخن ضروری است.

در موارد از عفونت قارچی ناخن ، درمان بصورت استفاده از داروهای ضد قارچ است و بیمار مبتلا به عفونت ناخن باید سعی کند تا حد امکان دست خود را خشک نگه داری کند.

عقربک باکتریایی معمولا به راحتی درمان میشود ولی نوع عقربک قارچی آن به درمان مقاومتر بوده و ممکن است نیاز به چند ماه زمان برای درمان داشته باشد. در صورت شدید شدن عفونت ناخن ممکن است آبسه گوشه ناخن گسترش یافته و عفونت به تاندونهای دست یا استخوان و یا حتی جریان خون گسترش یابد. در عفونت های مقاوم ناخن ممکن است ناخن تغییر شکل دائمی پیدا کند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها