درمان کف پای صاف

وقتی گفته می شود کف پای صاف که قوس سمت داخل کف پاها پهن شده باشد. دراین حالت هنگام ایستادن ،تمامی کف پای ،کف اتاق را لمس می کند.

صافی کف پا معمولا دردناک نیست. صافی کف پا موقعی رخ می دهد که انحناهای طبیعی کف پا در دوران کودکی رشد پیدا نمی کنند. در موارد دیگر صافی کف پا ممکن است بعلت آسیب تاندونی و یا آرتروز ناشی از افزایش سن ایجاد شود.

گاهی اوقات ، کف پای صاف ممکن است با مشکلات مچ یا و زانو ها ارتباط داشته باشد واین مشکلات را تشدید کند و ساختار طبیعی پاها را دچار تغییر کند. اگر فردی دارای کف پای صاف است و و دردی احساس نمی کند ،معمولا نیازی به درمان وجود ندارد.

علائم کف پای صاف:

کف پای صاف در اکثر موارد علامتی ایجاد نمی کند. اما برخی افراد دارای کف پای صاف دچار درد می شوند. این درد بیشتر در ناحیه قوس کف پا یا پاشنه پا ایجاد می شود .ممکن است علاوه بر درد ،ورم ناحیه مچ پا نیز ایجاد شود. گاهی کف پای صاف باعث درد زانو و کمر می گردد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که درد در ناحیه کف پا،مچ پا یا زانو وجود دارد.

علل ایجاد کف پای صاف:

صافی کف پا در کودکان نوپا و کم سن و سال ،طبیعی است ،زیرا انحنای کف پا هنوز رشد نیافته است. انحناها یا قوس های کف پاها در بیشتر افراد در سنین کودکی رشد خود را می کند ،اما در برخی افراد نیز هرگز رشد پیدا نمی کند . این مسئله طبیعی است و ممکن است برخی افراد دارای علائمی باشند و برخی نیز دچار مشکلی در کف پای صاف شان نباشند.

انحناهای کف پا با گذشت زمان وافزایش سن نیز می توانند پهن شوند. سالها استفاده از کف پا و تاندونهای ان که در سمت داخل مچ پا امتداد می یابند، میتوانند دچار ضعف شده و نتوانند از قوسهای کف پا حمایت لازم رابعمل آورند. گاهی استخوان اضافه در داخل پا وجود دارد که عامل صافی کف پا است.

درمان کف پای صاف:

اگر علائمی وجود ندارد ، معمولا درمان نیز لازم نیست.

اگر دردی در پای وجود داشته باشد ممکن است درمانهای زیر ضروری باشد:

کفی (وسیله ارتوتیک): کفی به نام ارک ساپورت باعث کاهش درد کف پای صاف میشود. بهتر است کفی بر اساس ازیابی بالینی پزشک طب فیزیکی و در صورت لزوم ارزیابی توسط حسگر انجام شود

ورزشهای کششی: برخی افراد دارای پای صاف ، دچارکوتاه شدن تاندون اشیل در پشت پا هستند. ورزشهای کششی تجویز شده توسط متخصص طب فیزیکی برای درمان این حالت مفید است.

کفش مناسب:کفش مناسبی که توسط پزشک طب فیزیکی توصیه شده باشد میتواند به بهبود علائم کمک کند.

ورزشهای پا: باعث بهتر شدن فرم پا و بهبود حس عمقی مفاصل پا می شود

جراحی:جراحی معمولا برای درمان کف پای صاف لازم نیست . جراحی زمانی انجا م می شود که مشکلاتی مانند پارگی تاندون وجود داشته باشد. برخی از انواعی صافی کف پا که همراه با مشکلات استخوانی می باشند نیاز به جراحی دارند

توصیه هایی برای بهبود درد کف پای صاف:

استراحت:از فعالیتهایی که باعث تشدید درد پای می شوند باید پرهیز شود. در عوض می توان در ورزشها وفعالیتهایی شرکت کرد که تاثیر بدی روی درد پا ندارند. برخی از این فعالیتها شامل موارد زیر است:

پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا

ورزشهایی مثل طناب زدن و پریدن مکرر می توانند درد کف پا را بدتر کنند

داروهای مسکن ضددرد نیز ممکن است تجویز شود.

کاهش ورزن: در صورت داشتن اضافه وزن و چاقی،کاهش وزن باعث کاهش فشار روی پا شده وبه بهبود دردکمک می کند.