شنا و تقویت بافت زانو


روی آوردن به شنا از زمان کودکی موجب تقویت بافت زانو و به دنبال آن مانع زانو درد می‌شود.

انجام ورزش‌های رزمی‌از زمان کودکی موجب شروع زودرس زانو درد خواهد شد و این ورزش‌ها باید از ۱۵ سالگی به بعد شروع شود.

ورزش‌های نامناسب را یکی از علت‌ زانو درد در افراد با سن پایین دانست و گفت: حذف ورزش از برنامه روزانه یا پرداختن به ورزش‌های نامناسب در کودکان و نوجوانان موجب زانو درد این افراد خواهد شد.

شنا از زمان کودکی موجب تقویت بافت زانو و مانع از زانو درد در سنین بالاتر می‌شود.شنا و تقویت بافت زانو

درمان

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای درمان زانو درد به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنید. درمان های فیزیوتراپی شامل ورزش های زانو درد برای مدیریت بیماری هایی مانند آرتروز استخوان و روماتیسم مفید است مثلا با گرفتن نوبت دکتر ارتوپد ، متخصص فیزیوتراپی ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

حرکات اصلاحی و تمرینات استقامتی ایزومتریک:انجام اینگونه تمرینات بدون ایجاد هیچ گونه التهاب و آسیب دیدگی در مفاصل باعث استقامت ماهیچه ها میشود.

حرکات اصلاحی, ورزش زانو درد و تمرینات کششی ایزومتریک:این گونه تمرینات هم باعث افزایش استقامت ماهیچه ها میشود و به عملکرد صحیح آن کمک میکند. پیاده روی به صورت روزانه واستفاده از یک چوبدستی وعصا در صورت نیاز هم از نمونه های درمان های فیزیوتراپی است .

در کشورهای آسیای جنوب شرقی و ژاپن کودکان از بدو تولد شنا می‌کنند که این امر مانع ابتلای افراد به زانو درد خواهد شد اما متاسفانه در ایران به این موضوع توجه زیادی نمی‌شود و افراد معمولا از سنی این ورزش را شروع می‌کنند که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. وی با اشاره به اینکه سن مناسب روی آوردن به ورزش‌های رزمی‌از ۱۵ سالگی به بعد است،برخی از افراد در سنین پایین‌تر از ۱۵ سالگی به ورزش‌هایی نظیر وزنه برداری، فوتبال، والیبال و بسکتبال می‌پردازند که این امر موجب درد زانو در دوره نوجوانی و جوانی خواهد شد.شنا و تقویت بافت زانو

انجام ورزش‌ های نامناسب به مرور زمان موجب نرم شدن غضروف تشتک زانو و در پی آن زانو درد خواهد شد که در بین دخترها بسیار شایع است و به همین دلیل باید از انجام این ورزش‌ها خودداری کنند. این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه مصرف داروهای غضروف ساز در درمان زانو درد هیچ تاثیری ندارد، تصریح کرد: اگر یک سلول غضروف زانو از بین برود دیگر زایش نمی‌کند و مصرف داروهای غضروف ساز برای تشکیل دوباره سلول غضروف هیچ اثری ندارد بلکه بیشتر موجب چاقی و در پی آن زانو درد خواهد شد.

شنا و تقویت بافت زانو

عضلات چهار سر ران موجب صاف شدن مفصل زانو از حالت خمیده می‌شوند. این عضلات از چهار عضله‌ی جداگانه تشکیل شده‌اند که دارای طول قابل ملاحظه‌ای هستند و انتهای استخوان ایلیوم در لگن را به بخش فوقانی استخوان زانو متصل می‌کنند .تمرینات تقویت عضلات چهار سر زانو موجب افزایش قدرت این گروه از عضلات می‌شوند.به عنوان مثال ورزش اسکات در استخر آب برای تقویت عضلات چهارسر ران مفید است.

چاقی یکی از علت‌های پنهان زانو درد است که افراد به آن توجهی نمی‌کنند. هر یک کیلو وزنی که بر بدن اضافه می‌شود ۱۰ برابر به زانو فشار خواهد آورد که این مسئله موجب زانو درد در افراد می‌شود. این متخصص ارتوپدی در پایان با بیان اینکه در هر بیماری پیشگیری مهم‌تر از درمان است، گفت: افراد می‌توانند با انجام حرکات مناسب ورزشی در سن مناسب مانع از بروز زانو درد شوند و والدین نیز باید از زمان کودکی فرزندان خود را به انجام شنا ترغیب کنند تا باعث تقویت بافت زانو در آنها شوند.شنا و تقویت بافت زانو

برای درمان زانودرد کلیک کنید