علائم وتشخیص شکستگی استخوان ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه یا کلاویکول Clavicle در ناحیه شانه جزو شکستگی های شایع بخصوص در بچه ها و ورزشکاران است.

خصوصیات شکستگی استخوان ترقوه

هر جایی از استخوان ترقوه ممکن است دچار شکستگی شود ولی شایعترین محل شکستگی شانه، محل اتصال یک سوم وسطی و یک سوم خارجی استخوان است. بدنبال شکستگی معمولا استخوان، به دو قطعه داخلی یا مدیال ( آنکه به جناغ نزدیک است) و خارجی یا لترال ( آنکه به شانه نزدیک است) تبدیل میشود.

معمولا قطعه خارجی بر اثر وزن اندام فوقانی به سمت پایین و بر اثر انقباض عضلات اطراف شانه به سمت داخل جابجا میشود. شکستگی در انتهاهای داخلی و خارجی استخوان ترقوه کمتر دیده میشود و علائم آنها شبیه به دررفتگی مفاصل نزدیک آنها یعنی مفاصل آکرومیوکلاویکولر Acromioclavicular joint و استرنوکلاویکولر Sternoclavicular joint است.

مهمترین علائم این شکستگی عبارتند از

  • شانه بیمار به پایین و به جلو بدن میفتد
  • فرد به علت شانه درد نمیتواند بازویش را بلند کند
  • سعی در بالا بردن دست ممکن است صدای سایش و به هم خوردن استخوانها ایجاد کند که فرد آنرا احساس میکند
  • پوست روی ترقوه دچار تورم و خونمردگی میشود
  • بک برجستگی در جلوی ترقوه لمس میشود و لمس محل شکستگی از روی پوست دردناک بوده و فشار بر روی شکستگی معمولا موجب صدا (کریپتاسیون) میشود.

تشخیص شکستگی استخوان ترقوه

یک برجستگی در جلو ترقوه بعد از ضربه اولین تشخیصی را که به ذهن میرساند شکستگی ترقوه است. فشار مستقیم روی این برجستگی دردناک بوده و ممکن است با صدای به هم خوردن استخوان ها همراه باشد. ممکن است نوک تیز استخوان در زیر پوست قابل لمس باشد. پزشک به دقت عروق و اعصابی را که از زیر ترقوه عبور میکنند معاینه میکند تا از درستی کارکرد آنها مطمئن شود. تشخیص نهایی با یک رادیوگرافی ساده است که محل شکستگی و شدت جابجایی را هم مشخص میکند.