علائم و درمان پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک

به پارگی در غضروف جذب کننده ضربه (منیسک)زانو اطلاق می شود. ضایعات منیسک ها یا غضروفهای هلالی در مردان زیر ۴۵ سال شایع است . پارگی معمولاً ناشی از چرخش زانو در حالتی که بصورت خم شده یا نیمه خم شده است می باشد . این ضایعه معمولاً بر اثر صدمات بازی فوتبال ایجاد می شود اما در افرادی که به حالت چمباتمه کار می کنند مثل کارگران ‌ذغال سنگ نیز به طور شایعی دیده می شود . پارگی منیسک داخلی بسیار شایع تر از پارگی منیسک های خارجی می باشد .

درمان پارگی مینیسک زانو

اگر مقدار پارگي جزئي باشد و درد و ساير علائم نيز برطرف شده باشد با راهنمایی پزشك و تحت نظارت فيزيوتراپ تمرين‌هايي براي تقويت عضلات انجام مي‌شود. وجود اين درمان‌گرها باعث مي‌شود تا بيمار اطمينان حاصل كند تمرينات ورزشي به درستي انجام مي‌شود، بدون اين‌كه خطر وارد شدن صدمه مجدد و يا جديدي به زانو وجود داشته باشد.بسته به شدت ضايعه، سن فرد و شغل او درمان‌هاي بسيار متفاوتي براي پارگي مينيسك صورت مي‌گيرد.

علائم پارگی مینیسک زانو

درد، اولین علامت پارگی مینیسک زانو است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت‌های روزمره‌اش ادامه دهد. اما هر گاه بخشی از منیسک بین استخوان ران و و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می‌کند. منیسک دارای عروق خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی‌کند.اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط تورم به وجود می‌آید.احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدایی مانند تق تق معمولا از نشانه‌های شایع آسیب منیسک است .