عوارض جراحی تعویض مفصل ران

عفونت عمده خطر عمل جراحی تعویض مفصل لگن است. در صورت وجود عفونت در مفصل ران و یا در جای دیگر بدن که احتمال انتقال به مفصل تعویض شده وجود داشته باشد عمل جراحی تعویض مفصل لگن نباید انجام گیرد. موارد دیگری که عمل جراحی تعویض مفصل ران نباید انجام شود، حال عمومی خراب بیمار است که جراحی لگن را با خطر زیاد همراه می کند. فلج و یا ضعف عضلات ابداکتور، بیماری نوروژنیک پیشرونده و نوروپاتی آرتروپاتیک نیز از مواردی است که عمل تعویض مفصل ران در آنها نباید انجام گیرد. هزینه تعویض مفصل لگن و ران برای هر بیمار و با توجه به شدت،نوع و همچنین چگونگی انجام عمل متفاوت است و هزینه کم نشان دهنده بهتر بون جراح مورد نطر نیست.

عوارض احتمالی بعد از تعویض مفصل ران


مرگ در اثر عمل جراحی تعویض مفصل ران

مرگ و میر به دنبال عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران THA خیلی نادر است. مرگ و میر 90 روزه بعد از عمل 1% است. جالب است که تعویض مفصل لگن مرگ و میر دراز مدت بعد از جراحی را کاهش می دهد (احتمالاً به علت افزایش فعالیت بیماران)

آسیب عصبی در جراحی تعویض مفصل ران

آسیب عصبی ناشایع است. شایعترین عصب درگیر عصب سیاتیک (78%) و سپس عصب فمورال (13%) است. قسمت پرونئال عصب سیاتیک بیشتر درگیر می شود.

نابرابری طول اندام بعد ازجراحی تعویض مفصل ران

شایع ترین شکایت بیماران بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن و ران است. معمولاً در بیماران استئوآرتریت پای درگیر کوتاهتر است. بیمار به این کوتاهی عادت کرده است. بعد از عمل پا بلند تر می شود، حتی اگر پا بلندتر از طرف دیگر نشده باشد، بیمار آن را تا مدتی بلندتر حس می کند. اندازه گیری طول پا در حین عمل و اندازه گیری میزان کوتاهی قبل از عمل حتماً توصیه می شود تا جلوی بلندتر شدن اندام گرفته شود.

در رفتگی سر استخوان ران در جراحی تعویض مفصل ران

حدود 3-1 % بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران اتفاق می افتد. در اعمال مجدد بسیار شایعتر است. حدود 14% است. شایعترین علت در رفتگی سر استخوان ران در عمل جراحی تعویض مفصل ران عدم قرار دادن پروتز در وضعیت مناسب است که نیاز به عمل مجدد دارد. افزایش اندازه سر قطر دررفتگی را کاهش می دهد.
در هفته اول، بعد از عمل در زمانی که هنوز کپسول مفصلی جوش نخورده است قرار گرفتن اندام در وضعیت نامناسب ممکن است باعث دررفتگی مفصل ران گردد.

عفونت پس از عمل جراحی تعویض مفصل ران

عفونت یکی از بدترین عوارض تعویض مفصل لگن است که درمان آن فوق العاده مشکل است. شیوع آن حدود 1% است. عفونت حاد که در فاصله 4-6 هفته بعد از عمل رخ می دهد را می توان با بازکردن زخم شستشو و دبریدمان و تعویض قسمت پلاستیکی مفصل ران و درمان آنتی بیوتیک وریدی طولانی مدت درمان کرد.

درمان عفونت مزمن (بعد از 6-4 هفته) جراحی مجدد دو مجدد دو مرحله است.
در مرحله اول تمام پروتزها خارج می شود. دبریدمان انجام می شود و بطور موقت سیمان آغشته به آنتی بیوتیک به جای آن گذاشته می شود. تعداد زیاد آنتی بیوتیک به تدریج وریدی هم داده می شود. در مرحله دوم سیمان خارج می شود و پروتزهای نهایی گذاشته می شود.
آنتی بیوتیک به تنهایی در درمان عفونت مزمن مفصل ران کافی نیست، به دلیل اینکه میکروفیلم های ایجاد شده در اطراف پروتز مانع رسیدن آنتی بیوتیک به باکتریها می شود. به همین دلیل لازمست این عفونتهای پروتز درآورده شده و پس از بهبود عفونت پروتز گذاشته شود.
با توجه به نکات فوق عمل جراحی تعویض مفصل ران باید در اتاق عملی انجام گیرد که کلیه نکات استریلیزاسیون توسط پزشک و پرسنل اتاق عمل رعایت شود. در بعضی از مراکز اتاق عمل مخصوصی برای انجام این اعمال فراهم شده است.

شکستگی در اطراف پروتز در تعویض مفصل ران

در صورت پیدایش شکستگی اگر پروتز شل شده باشد باید حتما عوض شود و معمولاً با پروتز بلندتر جایگزین می شود و در غیر این صورت می توان فقط شکستگی را با پلاک یا وسیله دیگر ثابت کرد.

ترمیم جراحی تعویض مفصل ران


به دلایل مختلف بعد از تعویض مفصل ران ممکن است بنابر تشخیص جراح لگن نیازمند جراحی مجددباشیم. این عمل اصلاح مجدد مفصل ران گفته می شود که معمولاً بسیار مشکل تر و همراه با عوارض بیشتر از جراحی اولیه بوده و نیازمند وسایل پیچیده تر و گران قیمت و مهارت جراحی بیشتر است.
این عمل مجدد در یک سال اولیه بعد از عمل به علت اشکالات تکنیکی در حین عمل اولیه و یا عفونت است و احتیاج به اصلاح و بازسازی دارد. در سال های بعد معمولاً به دلیل شل شدن پروتزها یا ساییدگی پلی اتیلن، خوردگی استخوان و یا عفونت دیررس می باشد (این عفونت ها معمولاً از طریق خون (باکتریمی) به اطراف پروتز منتقل می شوند.)
به هر حال پیش بینی می شود که مفصل مصنوعی ران 15 تا 30 کار می کند و بیمار جوانی که کاندید تعویض مفصل ران می شود باید بداند که احتمالاً در طول عمر خود نیازمند یک یا چند جراحی مجدد تعویض مفصل ران خواهد بود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها