عوامل بروز کمردرد در دوران بارداری

اضافه وزن, کشش عضلات پشت و همچنین بزرگ شدن رحم و فشار به سمت جلوی بدن موجب بروز کمردرد و پا درد در بارداری می شود.

ضعف عضلات و شل شدن عضلات شکم باعث احساس کشش و درد در ناحیه ستون فقرات می شود که دردهای کمری را در پی خواهد داشت و همچنین افزایش وزن زن باردار خود دلیل بروز چنین مشکلی است.

که زنان باردار به نحوه ایستادن و نشستن خود دقت کنند و در انتخاب کفش، همواره کفش های پاشنه کوتاه با انحنای مناسب را مدنظر داشته باشند تا از کمر درد در بارداری جلوگیری کنند.

زنان باردار کم تحرک قابلیت انعطاف مفاصل آنها کمتر است، بیشتر مستعد کمردرد هستند که باید در این دوران وزن خود را کنترل کنند و ورزش های پیوسته و آهسته را با تجویز پزشک متخصص خود انجام دهند.

ورزش و حرکات اصلاحی کمر درد

یکی از واکنش های عادی به کمردرد این است که با ماندن در رختخواب یا حداقل انجام ندادن فعالیت های سنگین آن را زیاد جدی نگیریم. با وجود اینکه این کار منطقی و قابل درک است و حتی در کوتاه مدت نیز توصیه می شود، وقتی بیش از یک یا دو روز انجام بگیرد، به بهبود کمردرد آسیب وارد می کند. در عوض، ورزش کمر درد اغلب مواقع برای توانبخشی ستون فقرات و کمک به تسکین و درمان درد کمر ضروری هستند. ورزش های پویای مخصوص کمردرد وقتی به شکل تدریجی، پیش رونده و کنترل شده صورت بگیرند، مواد غذایی را به فضای دیسک و بافت های نرم کمر توزیع می کنند وبه سالم ماندن دیسک کمر، عضلات، رباط ها و مفاصل کمک می کند. در نتیجه، انجام ورزش های کمر درد به صورت روتین به بیماران کمک می کند که از سفتی و ضعف عضلات و کمر درد مجدد جلوگیری کنند و شدت و مدت درد ناشی ازدرد کمر را کاهش می دهند. ورزش مناسب برای کمر درد در دوران بارداری و برنامه های توانبخشی کمر درد بسته به علت کمردرد و شدت دردی که بیمار احساس می کند، متفاوت است. بنابراین، بیماران باید به یک متخصص ستون فقرات مراجعه کنند که در زمینه طراحی برنامه شخصی برای ورزش های کمردرد تبحر داشته باشد و در مورد استفاده از شکل و روش های مناسب بتواند دستورات لازم را ارائه کند. تقریبا هر فردی می تواند ورزش های کششی بافت های نرم بدن خود، عضلات، رباط ها و تاندون ها را در کمر، پا، باسن و دور ستون فقرات خود انجام دهد. در مورد ارتباط کمر درد با ورزش باید گفت ستون فقرات و عضلات، رباط ها و تاندون های مجاور آن همگی برای حرکت کردن طراحی شده اند و هرگونه محدودیت در حرکت آنها باعث تشدید کمردرد می شود.