مراقبت از زانو بعد از عمل

بازیابی پس از جراحی رباط متقاطع قدامی زانو می تواند تا یک سال طول بکشد.

پس از عمل جراحی زانو ،معمولا زخم را بخیه زده و اگر از نوع بخیه های حل شدنی هستند ، آنها باید پس از حدود سه هفته ناپدید شوند .

اگر بخیه حل شدنی نیست ،باید با مراقبت های بهداشتی حرفه ای برداشته شود . جراح شما راهنمایی های لازم را در این مورد با شما انجام خواهد داد. همچنین به شما میگویند که چگونه برای مراقبت از زخم خود پاهای خود را باصایون ملایم و آبگرم بشوئید. زخم ها با برچسب های ضد آب پانسمان می شوند و همچنین برای کاهش درد و التهاب پا از کمپرس اب سرد برای این کار استفاده می شود. شما ممکن است کبودی دردناک، تورم و قرمزی در پایین ,جلوی ساق پا و مچ پا داشته باشید .جای نگرانی نیست این عامل با نشت کردن مایع داخل مفصل زانو ( مایع سینوویال ) ساق پا شما ایجاد می شود. این علائم موقتی هستند و باید پس از حدود یک هفته شروع به بهبود کنند. توانبخشی

جراح یا فیزیوتراپیست شما قادر خواهد بود تا شما را در مورد یک برنامه توانبخشی ساختار توصیه کند . بسیار مهم است که شما به دنبال برنامه ای بازیابی باشید تا سلامتی خود را بازگردانید .

برای شما تمرین داده می شود که شما می توانید در بیمارستان پس از عمل جراحی کار خود را شروع کنید و ادامه این روند را وقتی که شما به خانه برگشتید ادامه دهید. تمرینات شامل حرکات به خم کردن، راست و بالا بردن پای خود می باشد . اگر شما مطمئن نیستید در مورد چگونگی انجام هر یک از تمرینات حتما از پزشک خود بپرسید .

همچنین لازم است برای حرکت از عصا کمک بگیرید که معمولا دو یا سه هفته لازم باشد تا از آن بهره بگیرید . از عصا طوری استفاده نمائید تا وزنتان در حالی که پای آسیب دیده را به زمین میگذارید به همان اندازه که شما احساس راحتی میکنید به آن بیافتد. . شروع ریکاوری بعد از هفته های اول و دوم برای چند هفته ، زانوی شما به احتمال زیاد متورم و سفت است ، و شما ممکن است نیاز به مسکن داشته باشید .

از جراح و یا دکتر خانوادگی تان در مورد نوع درد تان کمک بخواهید و از توصیه آنها بهره بگیرید . به شماتوصیه می شود  پاهای خود را تا جایی که ممکن است بالا نگه دارید، به عنوان مثال با قرار دادن بالش زیر پاشنه پا زمانی که در رختخواب دراز کشیده اید.

برای شما ممکن است کمپرس یخ برای کمک به کاهش درد و تورم درخانه داده شده باشد. جراح و یا فیزیوتراپیست به شما میگوید که چگونه اغلب شما باید از کمپرس یخ استفاده کنید . اگر شما کمپرس یخ نداربد ، شما می توانید یک بسته نخود فرنگی یخ زده را بر روی زانو آسیب دیده  و در  یک حوله پیچیده قرار دهید. دو تا شش هفته بازیابی هنگامی که درد و تورم را حل و فصل کرده اید ، ممکن است توصیه به افزایش و یا تغییر تمرینات داده شود . فیزیوتراپیست شما در مورد چگونگی تمریناتی را که انجام خواهید داد راهنمایی میکند. تا عوامل زیر اجرایی گردد:

خم شدن زانو به طور کامل تقویت عضلات پا بهبود تعادل شروع به درست راه رفتن

پس از دو یا سه هفته ، شما باید بدون عصا قادر به راه رفتن شوید .

و همچنین تمرینات خاص، فعالیت های دیگر که وزن زیادی را بر روی زانو وارد نکند نیز ممکن است توصیه شود، مانند شنا و دوچرخه سواری . هفته ۶ تا ۲۴ ، بهبودی

شش هفته تا شش ماه بعد از عمل زانو ، شما باید به طور تدریجی قادر به بازگشت به سطح عادی از فعالیت خود باشید.

توصیه میشود به ادامه فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری و شنا کردن بپردازید اما از ورزش هایی که شامل مقدار زیادی حرکات از قبیل چرخاندن ، پریدن و یا تبدیل هستند جلوگیری بعمل آید. این به این دلیل است تا زمان کافی برای پیوند های بافت زانو فراهم شود پس از شش ماه پس از شش ماه ، شما باید قادر به بازگشت به بازی و هر نوع ورزشی باشید .

بعضی از مردم ممکن است  زمان بیشتری برای بدست آوردن اعتماد به نفس کافی برای ورزش دوباره نیاز داشته باشند، و ورزشکاران حرفه ای ممکن است نیازهای دیگری برای بازگشت به سطح عملکرد قبلی خود داشته باشند . بازگشت به کار چگونگی سرعت بازگشت به کار بعد از عمل جراحی زانو بستگی به نوع کار شما دارد .

اگر شما در یک دفتر کار می کنید ممکن است پس از دو یا سه هفته قادر به بازگشت به کار خود شوید .رانندگی پزشک شمابرای رانندگی می تواند به شما بهترین توصیه زمانی را انجام دهد . این عمل معمولا پس از سه تا چهار هفته و یا هر زمان که شما می توانید به راحتی وزن بر روی پای خود قرار دهید انجام میگیرد.