مشکلات دنبالچه و درمان آن

مفصل ساکروایلیاک یا همان استخوان خاجی با لگن که در اصطلاح به دنبالچه مشهور است مفصلی است که استعداد مشکل دار شدن دارد به چند دلیل:

1- این مفصل دامنه حرکتی کمی دارد ولی همان مقدار کم نقش زیادی در انتقال فشارهای وزن تنه به پاها و فشارهای انعکاسی زمین از پاها به تنه دارد و اگر لغزشهای لازم صورت نگیرد منجر به تمرکز فشارها و درد و مشکلات بعدی در ناحیه کمر و لگن و سپس مناطق بالاتر و پایین تر می شود.

2- این مفصل از نوع مفاصل سینویال نیست و سطح غضروفی مشخص ندارد و بیشتر یکسری الیاف منعطف در جهات مختلف فضای مفصلی را پر کرده اند . مفصل ساکروایلیاک خیلی زودتر از مفاصل دیگر فیوز و بسته می شود و حرکات کم آن نیز به مرور کمتر می شود. حال اگر این مفاصل که در دو طرف هستند بصورت نامتقارن سفت شوند آنوقت در انتقال نیروهای دو طرف تقارن بهم می خورد و اختلال ظاهر می شود.

3- در زندگی روزمره مدام نیروهای نامتقارن به بدنمان وارد می شود و اگر نیروها در مدت زمان زیادی بدون در نظر گرفتن استراحت به این مفاصل وارد شوند( مانند رانندگی طولانی، راه رفتن با کفشهای نا مناسب و اختلاف بیش از حد طبیعی طول دوپا، بد نشستن و غیره)منجر به دیسفانکشن و حتی بهم خوردن نظم مکانیکی مفصل یا حتی قفل شدن آن در یک جهت خاص می شود.

4- عدم تحرک مناسب ویا تغذیه نا مناسب نیز در زودرس کردن مشکلات این مفصل دخیل است.

درمانهای درد دنبالچه

1. استفاده از بالشتک حلقوی ( Donut Foam ) جهت تخفیف درد حین نشستن

2. گرم کردن محل درد در بسیاری اوقات شدت درد دنبالچه را کاهش میدهد

3. استفاده از از داروهای ضد التهاب برای کاهش درد و التهاب در ناحیه

4. گاهی اوقات فیزیوتراپی بصورت استفاده از گرمای موضعی و یا اولتراسوند میتواند به بهبودی بیمار کمک کند

5. اگر به روشهای فوق جواب نداد تزریق در دنبالچه می تواند بسیار موثر باشد

6. درصورت جابجایی در استخوان دنبالچه جااندازی و ماساژ آن در کاهش درد موثر است

7. در مواردی که درد بیمار به درمان های معمول جواب نمیدهد ،نیاز به عمل جراحی وجود دارد