ورزش‌ مناسب دردهای سیاتیک و دیسک کمر

رگ سیاتیک بلندترین عصب بدن انسان است و کارکرد آن به علل مختلفی می تواند دچار اختلال شود.

علائم و نشانه ها

در صورت آسیب به عصب سیاتیک از لگن تا بالای ساق هر کدام از علائم زیر می توانند ایجاد شوند

اختلال در کارکرد عصب پرونئال عمقی و بدنبال آن عدم توانایی در بالا آوردن مچ و انگشتان پا بر اثر فلج شدن عضلات اکستانسور مچ پا و انگشتان پا

اختلال در کارکرد عصب پرونئال سطحی و بدنبال آن کاهش یا از بین رفتن حی پشت پا و انگشتان پا

اختلال در کارکرد عصب تیبیال و بدنبال آن عدم توانایی در پایین آوردن مچ پا و خم کردن انگشتان پا و کاهش حس یا از بین رفتن حس کف پا و زیر انگشتان پا

ورزش علاوه بر آنکه تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می‌گذارد، باعث درمان انواع مختلف کمردرد نیز می‌شود. در این نوشتار کوتاه چند حرکت ورزشی و نرمشی برای کاهش دردهای سیاتیک و دیسک کمر توضیح داده شده است.

ورزش درمانی و انجام حرکات اصلاحی برای تقویت و عضلات و مفاصل زانو نقش بسزایی در رفع اکثر مشکلات زانو و نیز تسریع روند بهبودی بعد از جراحی‌های مختلف زانو خواهد داشت. ورزش زانو جایگاه ویژه‌ای در برنامه درمانی بیماران ما در کلینیک ما دارد. متخصصین ما پس از معاینات دقیق بیماران و تشخیص علت التهاب و درد زانو، برنامه درمانی متناسب با نیازهای او را توصیه می‌کنند تا بیمار بتواند هر چه سریع‌تر به روند زندگی عادی خود بازگردد.

 

ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می‌شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمردرد می‌شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده‌اند. افزون بر این، ورزش باعث بیشتر شدن انعطاف بدنی می‌گردد انعطاف بدنی، توانایی حرکات در جهات مختلف را افزایش می‌دهد و کمر دردهای حاصل از خشکی کمر را درمان می‌کند. همچنین ورزش برای سیاتیک میتواند تا حد بسیاری در بهبود آن موثر باشد.
با انجام ورزش برای سیاتیک می‌توان عضلات شکم و کمر را تقویت کرد عضلات قوی از ستون فقرات محافظت می‌کنند و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می‌نمایند عظلات نیرومند می‌توانند از دیسکهای آسیب دیده حفاظت کنند و کمر دردهای حاصل از صدمات دیسک کمر را درمان نمایند.

 

ورزش‌های مناسب کمردرد

 

با شکم روی یک زیر انداز دراز بکشید و وزن خود را روی بازو‌ها بیاندازید.
کف دست‌ها روی زمین و در امتداد شانه‌ها قرار گرفته باشد.
با عمود کردن بازوان خود، بالا تنه را از روی زمین بلند کنید.
لگن شما روی زمین باشد، اجازه دهید بالاتنه قوس کند.
این حالت را ۱۰ ثانیه نگه دارید. به موقعیت شروع برگردید و این عمل را تکرار کنید.
در طول انجام حرکت، حواستان باشد که درد نداشته باشید.

 

ورزش‌های مناسب دیسک کمر و سیاتیک

با شکم روی یک زیر انداز دراز بکشید و وزن خود را روی بازو‌ها بیاندازید.
روی شکم دراز بکشید و بالا تنه خود را توسط دست‌ها بالا بیاورید.
این حالت را برای ۱۰ ثانیه نگهدارید، اطمینان حاصل کنید که ناحیه کمر شما کاملا در حالت آرامش قرار دارد. در طول انجام حرکت، حواستان باشد که درد نداشته باشید.