چطور از گردن‌درد پیشگیری کنیم؟

گردن یا ستون فقرات گردنی متشکل از 7 استخوان است که مهره نامیده می شود و روی یکدیگر قرار گرفته اند. در بین هر استخوان یک ماده اسفنجی قرار دارد که دیسک بین مهره ای نامیده می شود. هر مهره دو مفصل به سمت پشت دارد که با مفاصل مهره زیر آن متصل می شود. استخوان های گردن شما از طناب نخاعی شما محافظت می کنند و امکان حرکت طبیعی را فراهم می کنند. گردن بسیار انعطاف پذیر است و به سمت جلو، عقب و کناره ها خم می شود و همچنین می چرخد. انعطاف پذیری گردن به شما کمک می کند تا بتوانید در جهات مختلفی نگاه و حرکت کنید.

درد ناشی از دیسک گردن ممکن است در محل های مختلفی احساس شود که باعث می شود بیماری شما پیچیده و درمان آن دشوار شود درد ممکن است مستقیما در گردن یا تنها یک سمت آن احساس شود. همچنین احتمال دارد درد ناشی از گردن درد در استخوان شانه و بازو احساس شود و انواع دیگر شانه درد نیز ممکن است ناشی از گردن باشد. اما در اغلب موارد گردن‌درد مسئله جدی به حساب نمی‌آید و معمولا به علت فشار آمدن بر عضلات گردن به علت وضعیت نامناسب گردن فرد هنگام انجام کارهای روزمره برای مثال خم‌شدن بیش از حد به سمت کامپیوتر است.

بیماری آرتروز گردن می تواند باعث گردن درد، تورم مفصل وجراحت های استخوانی شود زمانیکه این موارد ایجاد شد منجربه درد گردن می شود.

برای پیشگیری از گردن‌درد این توصیه‌ها را رعایت کنید.

  • اگر رانندگی طولانی‌مدت یا کار فراوانی پشت کامپیوتر انجام می‌دهید، هنگام نشستن سرتان را به عقب متمایل کنید به طوری که سرتان در محاذات ستون فقرات‌‌تان قرار گیرد، به این ترتیب از فشار روی گردن‌‌تان کاسته می‌شود. از فشردن و کشیدن‌ دندان‌های‌تان روی هم خودداری کنید.
  • میز،‌ صندلی و کامپیوترتان را تنظیم کنید. مونیتور باید در سطح چشم‌ شما قرار داشته باشد. زانوهای‌تان باید اندکی پایین‌تر از سطح لگن‌تان قرار گیرد. و دست‌های‌تان روی دسته صندلی قرار داشته باشد.
  • از قرار دادن تلفن میان شانه و گوش‌تان هنگام صحبت کردن خودداری کنید. اگر از تلفن زیاد استفاده می‌کنید، با هد‌ست حرف بزنید.
  • به طور مکرر به خود‌تان کشش دهید. اگر زیاد پشت کامپیوتر می‌نشینید، هر چند وقت یک‌ بار شانه‌های‌تان را بالا و پایین بیندازید. شانه‌های‌تان را به عقب ببرید، و تیغه‌های آنها را به هم نزدیک کنید و بعد شانه‌تان را رها کنید. همچنین در حالیکه شانه‌های‌تان را به پایین می‌آورید سرتان را به طرفین خم کنید تا عضلات گردن‌تان کشیده شود.
  • پایه گردن را تقویت کنید. کشش دادن عضلات دیواره جلویی قفسه سینه و تقویت عضلات اطراف تیغه شانه و پشت شانه نیز می‌توان باعث ایجاد پایه محکمی برای حمایت از گردن شود.
  • از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید. خوابیدن در این موقعیت فشار روی گردن را افزایش می‌دهد. از بالشی استفاده کنید که قوس طبیعی گردن را حفظ کند.