کاهش درد سیاتیک در حین بارداری

برخی از زنان هم به ویژه در دوران بارداری از درد عصب سیاتیک کمر در امان نیستند. درد رگ سیاتیک می تواند به صورت دردهای ملایم یا شدید در نواحی مفصل کمر، باسن، پا و ساق پا ظاهر شود.رشد جنین در رحم زن باردار ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک شود. این فشار ممکن است باعث ایجاد دردی شود که می‌تواند از کمر تا پا انتشار پیدا کند. عمل به این توصیه‌ها ممکن است به کاهش درد سیاتیک در حین بارداری کمک کند:

  •  تا جایی که می‌توانید روی پهلو دراز بکشید، که درد ایجاد نمی‌کند.
  •  سعی کنید که برای مدت درازی نایستید.
  •  اگر باید بایستید، روی یک پا تکیه کنید، و پای دیگرتان را بلند کنید و روی چیزی بگذارید تا استراحت کند.
  •  اشیای سنگین را بلند نکنید.
  •  شنا کردن را امتحان کنید.
  •  یک بالشتک گرم‌کننده یا کیسه‌یخ روی ناحیه دچار درد بگذارید.

تشخیص


فشار روی عصب و رگ سیاتیک شایع نیست و غالبا با فشار ریشه عصب ناشی از مشکلات دیسک کمراشتباه می شود ولی در دوران بارداری به دلیل رشد جنین درد سیاتیک شایع است.

به دلیل اینکه علائم سیاتیک و نشانه های عصب سیاتیک کمر در افراد مختلف متفاوت است پزشک در ابتدا از وضعیت کامل سلامتی بیمار مطلع می شود. این ارزیابی ها شامل بروز هر گونه آسیب دیدگی قبلی در بیمار، محل بروز درد و میزان شدت درد است. مرحله بعدی درمان عصب سیاتیک انجام معاینه فیزیکی که شامل ارزیابی استقامت و انعطاف ماهیچه ها است همچنین پزشک از بیمار میخواهد که حرکات کششی را انجام دهد تا بروز درد عصب سیاتیک هنگام حرکت را در بدن بیمار ارزیابی کند. مرحله بعدی تشخیص برای افرادی است که دچار درد سیاتیک بیشتر از یک ماه هستند یا به بیماری خاصی مانند سرطان مبتلا هستند. تست هایی برای ارزیابی وضعیت عصب های بدن در این گونه موارد نیاز است. همچنین انجام تست های عکس برداری می تواند تصاویری از ستون مهره ها در اختیار پزشک قرار دهد و پزشک بوسیله این عکس ها می تواند علت بروز درد را ارزیابی کند و درمان درد سیاتیک را شروع کند.