کیست منیسک های زانو (Cyst of meniscus)

کیست منیسک یا کیست کانگلیون در هر دو منیسک دیده می شود ولی شیوع آن در منیسک خارجی زیادتر است. احتمالاً منشأ تروماتیک دارند که ممکن است ثانوی به یک پارگی کوچک عرضی و یا در اثر ضربه مکرر به قسمت محیطی منیسک ایجاد شوند. عده ای عقیده دارند که سلولهای سینوویال از پارگی های کوچک وارد جسم منیسک شده و شروع به تکثیر می کنند و ایجاد کیستهای چند حفره که معمولاً محتوی ماده ژلاتینی هستند می نمایند. این کیستها توسط بافت فیبروز احاطه شده اند.

علائم کیست منیسک های زانو

کیست مینیسک زانو به صورت برجستگی کوچکی که محتوی ماده ژلاتینی است در سطح خط مفصلی مشهود و ملموس است که غالباً حساس بوده و باعث درد و محدودیت حرکات مفصلی می گردند.

علت کیست زانو در اثر پارگی مینیسک می باشد. به این نوع پارگی، "پارگی افقی مینیسک" یا "پارگی کمپلکس" می‌گویند که باعث برش افقی مینیسک می‌شود. این کیست‌ها اغلب در مینیسک خارجی ایجاد می‌شوند. کیست‌ها با مایع ژله‌ای همانند مایع مفصلی پر شده‌اند. توجه داشته باشید وقتی از واژه "کیست" استفاده می‌کنیم، منظورمان وجود کیسه‌ای است که داخلان مایع می‌باشد، منظورمان یک کیست واقعی نیست. به عبارت دیگر این کیست رشد غیرطبیعی ندارد و تومور به‌حساب نمی‌آید. دلیل وجود مایع در این کیست این است که در اثر پارگی مسنیسک مایع مفصلی به درونان نشت کرده و باعث تورم کیست می‌شود. بدن به‌طور مداوم مایع مفصلی جدید ترشح می‌کند و مایعات اضافی را جذب می‌کند. اما زمانی که مایع به درون کیست نشت می‌کند، نمی‌تواند از آن خارج شود و یک کیسه حاوی مایع را تشکیل می‌دهد که به آن کیست مسنیسک می‌گویند. دلیل باقی ماندن کیستان است که مانند یک شیر یک طرفه عمل می‌کند، یعنی مایعات وارد کیست می‌شوند ولی نمی‌توانند از آن خارج شوند.

درمان کیست منیسک های زانو

کیست مینیسک اگر برای بیمار علایم ایجاد نماید باید کیست برداشته شود. قبلاً برای جلوگیری از عود منیسکتومی کامل توأم با برداشت کیست انجام می شد. اما امروزه می توان با آرتروسکوپی منیسک را به راحتی بررسی کرد و فقط قسمت ضایعه دیده یا پاره را برداشته و همزمان تخلیه کیست زانو انجام داد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها